Све активнија спољна политика САД према питањима која су кључна за Србију говори о томе да се на Србе више не може гледати као на противнике, већ да од наше земље желе да направе, ако не савезника, онда макар озбиљан фактор који није константно противан америчком интересу, сматра аналитичар Предраг Рајић из Центра за друштвену стабилност.
Најављени долазак америчког сенатора Рона Џонсона у Београд, потом у Приштину, али и у Скопље и Атину, како тврди Рајић, говори о томе да је више него очигледно да су таргетирана она места где Американци сада желе да активирају своју дипломатију и своју моћ политичког утицаја како би решили, ако је могуће, сва отворена питања на Балкану која су кључна и која би могла бити ускоро решена.
„Реч је о човеку који је изузетно близак сарадник америчког председника Доналда Трампа, самим тим њега можемо окарактерисати и као америчког политичког емисара. Он је политичар који је веома добро упознат не само са ставовима и плановима који су спојени са спољном политиком САД, већ и са безбедносним структурама Америке, што је у овом тренутку веома важно“, истакао је.
Треба имати у виду, истиче он, да Џонсон, рецимо, неће у овој турнеји обићи Сарајево, што шаље поруку да још није сазрело време да се у Босни и Херцеговини пронађе решење које би било прихватљиво за сва три ентитета, а у складу са новим америчким приступом када је Балкан у питању, а то је приступ прагматизма.
„Американци не желе да једна страна у отвореним конфликтима, какви постоје на Балкану, добије све, односно да друга страна изгуби све, већ желе да сви изгубе по мало и да буду по мало незадовољни. За Трампа су такви споразуми можда и најодрживији и најбољи, што и представља један прагматични приступ у спољној политици“, објашњава Рајић.
Имајући у виду да се у Србији тренутно налази и амерички секретар за трговину Вилбур Рос, Рајић тврди да је тешко очекивати да такви догађаји могу бити изоловани. За разлику од Џонсона, који по свему судећи у Србију долази да саслуша ставове и стекне општу слику коју ће потом пренети кључним структурама у САД, а то су Бела кућа, Стејт департмент и Пентагон, Рос је у Београду са конкретним предлозима, оцењује наш саговорник.
„Наиме, Рос је дубоко интегрисан у америчку привреду, самим тим од њега можемо да очекујемо одређене понуде где бисмо ми могли да искалкулишемо колико нам то користи и да размислимо како бисмо евентуално окренули неки нови лист у односима са САД“, каже Рајић и истиче да би то могло пре свега да се тиче инвестиционог, али и финансијског сектора.
„Људи попут њега у принципу никада не одлазе у посете чисто формално или само да би пренели неку млаку политичку понуду. Они долазе са конкретним и јасним понудама како би Србија стекла увиду у то колико су озбиљне намере актуелног председника и његове администрације да се наша држава од сада па убудуће перципира више као земља-партнер, а мање као држава која је потенцијални противник или извор нестабилности и сукоба“, наглашава Рајић.
Он додаје и да је за Србију добра вест чињеница, како је то рекао Џон Болтон, саветник за спољну политику Трампа, да је америчка политика дуги низ година, када је Србија у питању, била на аутопилоту, али да то више није тако, већ да се сада слуша и српска страна и узимају у обзир и српски интереси.
„То свакако за нас представља један велики искорак и рекао бих да та промена није дошла сама од себе већ је последица једне дипломатске офанзиве коју годинама већ предводи српска власт, тако да сада видимо и позитивне последице и промене у ставовима и у самом Вашингтону, а треба бити свестан да се питање Косова просто не може разрешити без Вашингтона јер су Американци једини који имају конкретне инструменте притиска на Албанце на КиМ и то инструменте какве ЕУ нема ни изблиза“, закључује Рајић.
Извор: rs.sputniknews.com