За канцеларијске раднике и студенте широм света, открића су важна јер се враћају ка столовима након више месеци затварања
Суви ваздух и климатизоване собе могу помоћи ширењу коронавируса, показао је индијско-немачки истраживачки тим који се осврнуо на улогу релативне влажности у преношењу инфекција.
За канцеларијске раднике и студенте широм света, открића су важна јер се враћају ка столовима након више месеци затварања.
– Чини се да је улога влаге изузетно важна за ширење ЦОВИД-19 из ваздуха у затвореним просторијама – известили су истраживачи.
Научници који су прегледали 10 међународних студија свињског грипа и других заразних болести попут Респираторног синдрома на Блиском Истоку, утврдили су да влага утиче на вирус на три начина: величина капљица, како капљице лебде и како капљице слете на површине.
У влажнијим просторијама капљице вируса постају теже и брже падају при вишој влажности, „пружајући мање шансе другим људима да удахну заразне вирусне капљице“.
Суви ваздух чини да се капљице смањују и висе около, што постаје оно што научници описују као „оптималну руту“ за пренос.
Ниска влага такође исушује слузокоже у носу, што олакшава корона вирус, пишу они.
У собама би требало да има релативну влажност ваздуха од 40% до 60% – отворите прозоре, истраживачи позивају – да се вирус не шири.
Поред повећања релативне влажности ваздуха и ношења маски за лице, научници позивају предузећа и школе да не спакују собе са људима.
Извор: Ало.рс/ Srbijadanas.com