Београд — Градски хотелијери ће добити од државе директну субвенцију од 350 евра за сваки лежај и 150 евра за сваку собу.
То је нова и прва секторска мера за ублажавање последица коронавируса које је та криза оставила на угоститељство, изјавио је данас министар финансија Синиша Мали.
Министар је, након састанка са представницима градских хотелијера у Привредној комори Србије, рекао да је једини услов за коришћење те помоћи државе да хотелијери до краја године не отпусте више од 10 одсто радника.
Истакао је да ће за десетак дана Министарство трговине, туризма и телекомуникација објавити јавни позив за хотелијере којим ће бити прецизирани критеријуми за пријаву и позвао их да се том позиву одазову.
Очекује се, каже Мали, да ће новац хотелијери добити крајем септембра, а најкасније у првој недељи октобра.
Мали је изразио задовољство зато што је велики број наших грађана ове године одлучио да летње одморе проведе у Србији, због чега су смештајни капацитети у бањама, планинама и селима пуни, али су због недостатка страних гостију, додаје он, градски хотели остали празни.
Због тога је, истиче, држава одлучила да донесе нови пакет мера који ће директно помоћи градским хотелијерима да ублаже негативне последице кризе.
Министар је навео да од око 380 категорисаних градских хотела у земљи само је 115 отворено, док у Београду од 115 хотела само 42 тренутно послује.
У њима је, додаје, попуњеност око девет и по одсто.
Новим мерама градски хотелијери ће за једнокреветну собу добити помоћ од 500 евра, а на примеру Хотела “Мона” у Београду, министар Мали је објаснио да ће тај хотел добити помоћ од 100.000 евра, с обзиром на то да има 237 лежаја и 146 соба.
„Овим новим мерама показујемо да држава има новца, да је стабилна и јака да смо спремно дочекали ову кризу“, рекао је Мали.
Истакао је да су стабилне финансије у нашој држави резултат тешких реформи које су спроведене током 2014. године.
Министар је подсетио и на раније мере државе које је донела у претходном периоду као помоћ привреди за сузбијање негативних последица кризе изазване коронавирусом.
Навео је да су то исплата три пуна минималца, одлагање плаћања пореза и доприноса на зараде, по 100 евра пунолетним грађанима Србије, и исплата 60 одсто минималца за два месеца, од којих је минималац за август већ исплаћен.
Исплата 60 одсто минималца за септембар, најавио је министар, биће до 10. септембра.
„Ако уз то додамо и кредите за ликвидна средства и гарантну шему, укупна помоћ државе привреди за сузбијање последица вируса корона је око 5,8 или 5,9 милијарди евра“, рекао је Мали.
Наводи и да је држава издвојила и 2,6 милијарди динара за пољопривредну производњу, као и једнократну помоћ од 4.000 динара за пензионере и да је повећала плате свим здравственим радницима у земљи за 10 одсто.
Због свих тих мера, додаје, Србија је прву половину ове године завршила са стопом привредног раста који је један од најбољих у Европи и нема “црне сценарије” по питању незапослености које имају друге, развијеније земље од наше.
Мали је апеловао на грађане да при свакој куповини траже фискални рачун, јер је примећено избегавање издавања рачуна и плаћања пореза, те подсетио да плаћањем пореза држава и издваја помоћ за привреду, гради путеве, болнице, школе…
Најавио је и да ће пореска управа бити активнија на терену како би се сузбила сива економија.
Извор: ТАЊУГ