Србија

УПОЗОРЕЊЕ ЗА СРБИЈУ: Американци озбиљно НАОРУЖАВАЈУ ШИПТАРЕ

Док се Београд у Бриселу бори за компромисно решење са Приштином, дотле Америка наоружава Косово. Косовске безбедносне снаге потписале су уговор са америчком компанијом „АМ генерал“ о куповини 24 вишенаменска војна возила, док ће америчке власти донирати 27 „хамера“ и 10 милиона долара, наводно за борбу против тероризма и организованог криминала.

У част овог поклона, премијер Косова Рамуш Харадинај изјавио је да ће се трансформација КБС у војску извршити у потпуној координацији и са савезницима Косова, а амерички амбасадор у Приштини Грег Делави, који је присуствовао церемонији потписивања уговара, рекао је да су САД узбуђене што ће бити део наредне ере КБС.

Зашто Америка наоружава Косово у овом моменту? Шта је њихов циљ?

Љубан Каран, војни коментор и пензионисани потпуковник КОС-а, за Спутњик каже да је ово провокација која „нема мирис мира“.

„Мислим да је то део војног притиска на Србију. Дакле, ово су конкретне мере где се наоружавају, опремају и обучавају за рат наши потенцијални противници, који су чак добили зелено светло и да причају о рату и да га најављују“, каже наш саговорник.

Иако му искуство говори да се војне акције унапред не најваљују, потпуковника Карана мучи шта је стварни циљ који се крије иза овог поступка Америке.

„Ово такође треба посматрати и као притисак на Србију да промени своју политику војне неутралности. Истовремено, ово може заиста бити и дугорочан план да се створи и наоружа војска Косова и опреми за неки будући конкретан оружани напад на север Косова“, наводи он.

Наш саговорник верује да је циљ свега да НАТО што више придобије оних који су за њих и да овлада на овај или онај начин територијама, како би смањио руски утицај.

Политиколог Александар Павић сматра да Србија треба да уложи оштар протест према Америци и према НАТО савезу због овог чина.

„Овај потез не доприноси миру уопште, већ умањује шансу да мир опстане. Такође, прејудицира се исход разговора о будућности Косова и Метохије. НАТО је више пута поновио речи команданта Кфора, да поштује Резолуцију 1244, према којој је Кфор једина дозвољена оружана сила на Косову и Метохији. Ово значи да је задатак наше дипломатије да уложимо оштре протесте, чак и да кажемо да нема смисла даље преговарати ако се наоружава једна квази, или боље рећи, паравојска. Око овога би Србија требало да направи велику буку и да ово искористи као један дипломатски адут“, уверен је Павић.

По његовим речима и сама Европска унија би требало да интервенише због свега што се дешава, али су они до сада били увек благи у осуди оваквих чинова.

„Да је ЕУ медијатор у доброј вери, они би одмах морали да издају оштар протест Америци и да их опомену да угрожавају преговарачки процес. Из искуства знамо да се то неће десити и то не очекујем“, каже наш саговорника.

Харадинај је обећао да ће до краја године Косово добити војску, која за сада броји 8.000 људи, али и озбиљно наоружање.

Треба рећи и да су под директном обуком НАТО трупа које бораве доле на Космету.

 

Извор: rs.sputniknews.com

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ