Британски лист “Гардијан” објавио је чланак о хрватској председници Колинди Грабар Китаровић.
У тексту под насловом “Хрватска председница каже да је присутност радикалних десничара изузетак, а не правило”, Китаровићева брани односе са Владимиром Путином, те одбацује оптужбе да толерише екстремне националисте. Помиње и Србију, односно „тешке разговоре“ кроз које су прошле две земље.
Како је рекла, док се скривала од бомби, мислила је да никада неће доћи време када ће Хрватска и Србија да буду поново у миру.
“Гардијан” подсећа како је хрватска председница засијала као неочекивана звезда током фудбалског светског првенства на којем је пратила скоро све утакмице репрезентације, али и да је такмичење искористила за прикупљање политичких поена за следећу изборну кампању.
Грабар-Китаровић, за коју угледни британски лист пише да је у младости играла фудбал на позицији нападача, изјавила је да израз “моћна мала Хрватска” сумира игру момака и “слику која представља животну, оптимистичну, патриотску екипу и државу”.
Додала је и да се нада да ће друго место освојено на Светском првенству дати замах држави која се након економске кризе суочава са масовном емиграцијом, те се дистанцирала од растућег евроскептицизма и ксенофобије у Европи.
„Радикални десничари у Хрватској су изузетак“
Навела је да су радикални десничари у Хрватској “изузетак, а не правило”, упркос томе што је у парламенту Бранимир Главаш, којем се поново суди за ратне злочине, те други познати политичари националистичке оријентације који гаје симпатије према усташтву, укључујући ин еке који су припадници ХДЗ-а, чији је водећи члан до мандата председница.
– Нећу да коментаришем појединце – рекла је пре него што је нагласила добродошлицу избеглицама који су Хрвати пружили током мигрантске кризе 2015. године.
– У сваком друштву постоје изузеци. Не постоје ксенофобичне реакције на избеглице и мигранте у Хрватској. Нема претњи демократији или људским правима. Треба да се концентришемо на већину у друштву која представља данашњу Хрватску – рекла је она.
“Гардијан” је контактирао и СДП представника Бојана Главашевића који је рекао да је интернационална слика о председници маска која замагљује “право лице” исказано у домаћој политици, укључујући и позивање радикалних десничра на јавне догађаје.
“Гардијан” спомиње и учешће Марка Перковића Томпсона на дочеку репрезентативаца.
– Марко Перковић је био један од пола милиона људи који су на улицама Хрватске тог дана дочекали фудбалере – рекла је новинару “Гардијана” у свом кабинету на Пантовчаку који је саградио, како наглашава британски лист, Тито.
– Играчи су изабрали да Томпсон буде с њима у аутобусу и ја то поштујем. У којој другој земљи сте у последње време могли да видите стотине хиљада људи како стрпљиво сатима на летној врућини без икаквог инцидента чекају? Мислим да се ништа од тога не може интерпретирати као пораст национализма – додала је.
“Гардијан” даље наводи како хрватска председница, попут многих у Хрватској, сматра да су међународне критике на рачун државе које се појављују последњих година узроковане жељом да се дискредитује „модерна држава настала ратом за независност“.
Лист наводи да Грабар-Китаровић говори течно енглески са америчким нагласком где се и школовала, да је била министарка спољних послова, амбасадорка у САД. Упркос европским санкцијама према Русији, она је, како се чини, успоставила добре односе с Владимиром Путином на шта се не гледа свугде благонаклоно.
Хрватска председница позвала је Путина у Хрватску током фудбалског првенства, а током путовања у Русију у 2017. године позивала је на “проширење сарадње” између Москве и Загреба.
Иако је пре била сматрана савезницом САД, хрватске везе с Русијом су се продубиле током последњих година кроз послове с руским компанијама Газпром и Сбербанком.
– Драго ми је да су се председници Трамп и Путин сусрели те се надам да ће се њихов однос наставити. Не видим како би могли решити неке од великих проблема који нас погађају у Хрватској, ЕУ и другде – као што је рат у Сирији – без разговора с Русијом. Преговори са Србијом су били изузетно тежак процес, али решење је стигло много пре него што смо очекивали. Док сам се скривала од бомби у склоништу у Загребу, мислила сам да никад неће доћи време да Хрватска и Србија буду поново у миру – рекла је.
Извор: Index