Свет

НАЈВЕЋА КАТАСТРОФА: Небо је постало ЦРНО, велики број МРТВИХ !

Фото: јутјуб

Најсмртоноснија природна катастрофа у америчкој историји и даље је ураган из 1900. године у острвском граду Галвестон у Тексасу.

8. септембра, ураган категорије четири спустио се на град, уништивши више од 3.600 зграда са ветровима који су дували са невероватних 217 километара на сат

Процене броја смртних случајева крец́у се од 6.000 до 12.000, према Националном удружењу за океане и атмосферу. Трагично је да се величина катастрофе могла смањити да је било боље комуникације међу надлежнима.

Када се олуја подигла почетком септембра 1900. године, „сваки скромно образовани временски прогностичар би знао да“ пролази западно, каже Кери Емануел, професор науке о атмосфери на МИТ.

На Куби, где су научници постали веома добри у прац́ењу олуја на Карибима склоним ураганима, „они су знали да је ураган прешао на север Кубе и кренуо је ка Мексичком заливу“.

Метеоролошки биро у Вашингтону, међутим, предвидео је да ц́е олуја прец́и Флориду и доћи до Нове Енглеске – што је било врло, врло погрешна процена.

„Потпуно су промашили циља“, каже он.

Метеоролошки биро – претходник Националне метеоролошке службе – био је „стар“ само 10 година, а наука о ураганима у Сједињеним Државама није била веома напредна.

„Галвестон се догодио у веома занимљивом тренутку у науци о ураганима“, примец́ује Емануел.

Директор бироа, Вилис Мур, „је био толико љубоморан на Кубанце, да је искључио проток података са Кубе ка Сједињеним Државама“, каже он.У исто време, Мур је рекао регионалним америчким прогностичарима да „да сами не би могли да дају упозорење о урагану, већ све мора да прође кроз Вашингтон“. А то у то време није био баш брз и лак задатак.

Комбинација блокирања информација са Кубе, са отежаном процедуром пријављивања урагана од стране локалних метеоролога показала се као смртоносна.

Неколико дана пре него што је ураган погодио град, главни посматрач метеоролошког бироа у Галвестону, Исак Клајн, почео је да сумња да је прогноза Вашингтона искључена.

Покушао је да упозори град, али било је прекасно.

Његова супруга је убијена, лучки град је био опустошен, а Галвестон се никада није успео у потпуности опоравити.

„Ураган Галвестон натерао је људе да схвате да не можете играти политику са временским биром“, каже Емануел. „Ако то политизујете, људи ће умрети.“

Извор: Курир.рс

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ