Измењена наредба Број грађана који се могу окупити на јавном месту, у отвореном или затвореном простору, повећан је са 50 на дупло више, што после више месеци паузе омогућава организовање прослава
Изменом наредбе министра здравља Златибора Лончара број људи који се може окупити на јавном месту, у затвореном и отвореном простору, повећан је са 50 на 100 грађана, уз примену превентивних мера заштите од коронавируса, као што су ношење заштитних маски и рукавица.
Ово значи да би парови ускоро могли да организују мање свадбе до 100 званица које су морали да откажу због епидемије короне, а грађани разне прославе, рођендане и крштења, док је већина сплавова и ноћних клубова у престоници већ најавила да почиње с радом почетком јуна.
Венчања је до сада било могуће обавити искључиво у службеним просторијама општина и уз присуство свега пет особа, уз младенце, матичара и кумове, а сви ноћни клубови и сплавови били су затворени. Али то се сада мења захваљући попуштању мера забране окупљања, што је објављено у Службеном гласнику.
Одлука стручњака
Епидемиолог и члан кризног штаба Предраг Кон објашњава за Курир да је повећање дозвољеног броја људи на јавним скуповима била заједничка одлука стручњака, која је донета због побољшања ситуације с ковидом 19 у земљи.
– Све што је до 100 људи, све може, уз поштовање мера опреза, наравно. Ситуација је несумњиво повољна, али није још уобичајена и потпуно сигурна, па и даље има смисла спроводити одређене мере. Попушта се постепено, прво смо повећали на 100 људи како бисмо сигнализирали да је ситуација знатно боља. С друге стране, не можете ни одједном све да пустите, јер је опрез нужан, а посебно за старије и хроничне болеснике, за које је и даље пожељно да избегавају скупове с више људи у затвореном, малом простору. Одлуке ћемо мењати даље у зависности од ситуације – казао је Кон за Курир.
Према његовим речима, у Србији се даље очекује излазак и потпуно сузбијање епидемије.
Под контролом
– Улазимо у 12. недељу и још десетак дана можемо да очекујемо спорадичне случајеве обољења. Ексцесне ситуације као што су биле у Врању и Лесковцу могу то да поремете, али најважније је да су брзо стављене под контролу. Свему се приступа озбиљно и непрекидно се врше тестирања како би сви случајеви били откривени на време и аутоматски сузбијени. Свако мора да настави да процењује сопствени ризик, иако ћемо ми епидемиолози стално упозоравати – казао је Кон.
Већина престоничких сплавова и ноћних клубова већ је најавила да почиње с радом почетком јуна.
Бранислав Тиодоровић Заштита неопходна
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић раније је препоручио да би свадбе требало одложити за половину наредног месеца јер ће тада епидемиолошка ситуација бити далеко мирнија, али и упозорио да се не рачуна на више стотина гостију.
– Нико ни од наших суседа није одједном допустио велики број људи, сви су се ограничили на 50 до 100 људи. И даље ће морати да се поштују мере у смислу да у том ресторану где славе прођу кроз дезобаријеру, да ту буду дезинфекциона средства, да конобари носе маске и друго – рекао је епидемиолог.
Извор: Курир / Јелена Пронић