НАТО је у понедељак покренуо нуклеарну војну вежбу “Стедфест Нун“ као снажну демонстрацију својих способности одвраћања, у тренутку када председник Владимир Путин све више прибегава претећи нуклеарној реторици, рекао је нови шеф алијансе Марк Руте.
Кремљ је саопштио да годишње поморске вежбе НАТО-а, у којима учествује летелица способна да носи нуклеарно оружје, подстичу тензије током „усијаног рата“ у Украјини.
У војној вежби, која се одржава у Белгији и Холандији, учествује 60 борбених авиона из 13 земаља, укључујући бомбардере Ф-35А и Б-52.
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
Амерички вишенаменски борбени авион пете генерадције, Ф-35А Joint Strike Fighter, добио је оперативни сертификат за ношење термонуклеарне гравитацијске бомбе Б61-12, објавила је тада Канцеларија за заједнички програм развоја Ф-35А, Ф-35Б и Ф-35Ц (ЈПО).
Сертификација је постигнута пре задатог рока што означава да су одређени авиони сада способни да носе конвенвионално и нуклерано оружје, преноси Индекс.хр.
– У условима жестоког рата, који се одвија у оквиру сукоба у Украјини, такве вежбе не доводе ни до чега осим до ескалације тензија – рекао је портпарол Кремља Димитриј Песков.
Песков је такође рекао да је немогуће водити преговоре са САД о нуклеарном оружју, на шта је Вашингтон спреман, с обзиром на умешаност западних сила у сукобима.
Амерички председник Џо Бајден изјавио је у петак, након што је јапанском покрету против нуклеарног оружја Нихона Хиданкјоа доделио Нобелову награду за мир, да су САД спремне да разговарају без икаквих предуслова са Русијом, Кином и Северном Корејом како би смањиле нуклеарну претњу.
Песков понавља да је “у контексту рата против Русије уз индиректно, па чак и директно учешће нуклеарних сила попут САД, Велике Британије и Француске, апсолутно немогуће разговарати о томе без узимања у обзир других аспеката безбедности“.
Русија сматра ове разговоре неопходним, али се сва питања безбедности морају разматрати у целини, узимајући у обзир тренутно стање ствари, истиче Песков.
– Русија никада није померила своју војну инфраструктуру ка НАТО, дешава се управо супротно. Рећи да руске оружане снаге некоме представљају претњу је апсолутно погрешно, нелогично и, што је најважније, противречи читавом току историје, који је довео до конфронтације са којом се сви сада суочавамо – рекао је Песков.
Извор: Индекс