УСРЕД све чешћих украјинских пораза на више фронтова, посебно због брзог слабљења елитних украјинских и страних снага послатих у регион Курска у Русији почетком августа, консензус на Западу све више нагиње према крајње песимистичној перспективи о будућности заједничких ратних напора против Русије.
Посебно, стално напредовање руских снага у деловима спорне регије Донбас, која је од виталног значаја за опстанак украјинске економије, има потенцијал да оконча напоре Кијева и његових западних савезника да задрже НАТО усмерен против Москве, наводи се у анализи страних медија.
Сва богатства Украјине (индустрија челика и коксног угља) могу пасти у руке Русима
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
Украјинска индустрија гвожђа и челика, на пример, сматра се посебно угроженом због непрестаног руског напредовања према граду Покровску.
Ови догађаји доводе у озбиљну опасност како рудник и прерађивачку фабрику у Покровску, тако и највећи рудник коксног угља у земљи, Красна Армејскаја, који је у потпуности изложен руским снагама.
Док је Украјина 2021. године била на 14. месту у свету по производњи челика, захваљујући огромној индустрији коју је наследила из совјетске ере, земља је пала на 24. место након ескалирања сукоба с Русијом 2022. године.
Како је британски економиста приметио, „Русија би ускоро могла да уништи преосталу челичну индустрију Украјине“, наглашавајући да потпуна окупација Покровска није нужна да би се то постигло.
-Док напредују, [руске снаге] ће покушати да прекину снабдевање електричном енергијом и блокирају главни пут којим се угаљ превози на запад. Затим ће учинити исто и у мањем руднику коксног угља 18 км северно од Ундачна, у Добропољи, приметио је он за британски лист.
Украјина се већ ослања на западну помоћ како би финансирала велику већину државних трошкова, од пензија до производње електричне енергије и набавке оружја. Колапс једне од најважнијих преосталих индустрија вршио би огроман притисак на њене западне спонзоре.
Wall Street Journal је писао да смањење испорука оружја од стране западних савезника и огромна инфериорност у ватреној моћи представљају факторе који чине изгледе украјинских снага на фронту суморним.
Стање у земљи постаје посебно тешко због поновног покретања руских напада на украјинску инфраструктуру, остављајући све већи део становништва без струје. Новине су предвиделе да би надолазећа зима могла бити посебно тешка, са смањеном украјинском противваздушном одбраном, остављајући преостале енергетске постројења рањивим док температуре нагло падају.
Сами украјински званичници открили су да је 90 процената капацитета за производњу топлотне енергије земље већ уништено у руским нападима.
Према новинарским изворима, украјински званичници су веома забринути јер је западна војна помоћ далеко испод очекивања за преокрет ситуације на фронту.
Дајући увид у променљиви консензус на Западу, бивши начелник Генералштаба Пољске Рајмонд Анджејчак нагласио је у другој недељи октобра потребу за припремом за будућност у којој ће цела садашња територија Украјине бити под руском контролом.
Како је нагласио пољски пензионисани генерал, западни одбрамбени планови ће се све више фокусирати на безбедност граница НАТО-а у времену када ће Украјина бити домаћин руским снагама.
Све указује на то да ће очекивана руска копнена офанзива која долази ставити знак питања на постојање Украјине, која је жртвована за интересе САД и ЕУ, дајући цвет њеног друштва на милост и немилост руским снагама.
Ова лекција треба да буде схваћена у свим земљама Европе, а посебно у Србији, која мора да гледа своје интересе и не заснива их ни на једној великој сили, јер ће то довести до трагедија, као што је показала српска дугогодишња историја.
Извор: oruzjeonline.com