Свет

НАПАД ЈЕ ИЗВРШЕН: Страдало око 300 људи

Фото: Х принтскрин

ОГРАНАК Ал Каиде, Џама Нусрат ул-Ислам ва ал-Муслимин (ЈНИМ), саопштио је данас да је убио скоро 300 људи у нападу на северно-централни део Буркине Фасо, истакавши да су на мети били припадници милиције повезане са војском, а не цивили, известила је америчка консултантска кућа Сајт интелиџенс груп.

ЈНИМ је саопштио да су војници и припадници милиције ископавали ровове када се напад догодио у суботу, преноси Ројтерс.

-Они који су елиминисани у овом нападу нису ништа друго до милиције повезане са војском Буркине Фасо, а не цивили, као што су лажно тврдили, наводи ЈНИМ у саопштењу.

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

Напад изван града Барсалого био је један од најсмртоноснијих у скоро деценији исламистичког насиља у тој западноафричкој земљи.

Рођаци жртава рекли су да је најмање 400 убијено када су џихадисти отворили ватру на цивиле који су копали одбрамбене ровове по наређењу војске.

На неколико видео-снимака које су наводно снимили милитанти и објављени на друштвеним мрежама приказано је десетине тела у рововима, већина у цивилној одећи.

Према писању британске агенције, нигеријска влада се све више ослања на цивиле у борби против џихадистичких група које су дестабилизовале делове региона Сахел од побуне у суседном Малију 2012. године.

-Цивили играју значајну улогу у сукобу. Али цивили који помажу војсци виде се као колаборационисти. То их је учинило метама напада, рекао је Рајан Камингс, директор анализе у компанији за управљање ризицима Сигнал Риск фокусираној на Африку.

Владајућа хунта Буркине Фасо није саопштила колико је људи убијено, али је рекла да су међу жртвама били цивили, војници и помоћници добровољачке војске познати као ВДП.

Државна телевизија јавила је да су милитанти напали док су мештани Барсалогоа били ангажовани на друштвеном раду.

У среду је једна група за заштиту грађанских права рекла да су власти биле немарне јер су користиле војску да примора локалне цивиле да изграде ровове, „за које се испоставило да су масовне гробнице“.

Због високе стопе насиља у Буркини Фасо, дошло је до два државна удара 2022, али власти нису успеле да реше тај проблем.

Више од 6.500 цивила је убијено од почетка 2020. године, а више од половине је умрло под садашњом владом, показала је у јулу НВО Подаци о локацијама и догађајима оружаног сукоба.

Извор: Танјуг

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ