Свет

УКРАЈИНУ ПОТРЕСЛЕ НАЈГОРЕ МОГУЋЕ ВЕСТИ: Све је пропало

У фебруару 2022. године власници обвезница су Украјини одобрили двогодишње замрзавање дуга због сукоба са Русијом

Украјинска влада је саопштила да није успела да постигне споразум са групом страних кредитора, која укључује финансијске гиганте „Блекрок“ и „Пимко, о реструктурирању украјинских еврообвезница вредних 20 милијарди долара, наводи се у извештају Ројтерса.

У фебруару 2022. године власници обвезница су Украјини одобрили двогодишње замрзавање дуга због сукоба са Русијом. Тај споразум истиче у августу, а власници обвезница су нестрпљиви да Кијев поново почне да плаћа камату на свој дуг. Украјина би могла да заврши у банкроту ако се не договори нова отплата дуга, што би нарушило кредитни рејтинг земље и додатно отежало њено задуживање у будућности.

ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК

Формални преговори између Кијева и кредитора који представљају петину од 20 милијарди долара неотплаћених еврообвезница у земљи трају скоро две недеље. Украјина би да замени неизмирене обвезнице за нове инструменте.

„Иако Украјина и кредитори нису постигли договор о условима реструктурирања током периода консултација, они ће наставити ангажовање и конструктивне разговоре преко својих саветника“, наводи се у саопштењу владе, додајући да ће се такође наставити разговари са другим инвеститорима.

Украјински министар финансија Сергеј Марченко је потврдио да ће се преговори са власницима обвезница наставити и додао да очекује да ће договор бити постигнут до 1. августа.

Он је рекао да је економија земље је у „крхка“ и да зависи од доследне и значајне подршке њених партнера.

„Правовремено реструктурирање дуга је кључни део ове подршке. Јаке армије морају бити подржане јаким економијама да би побеђивале у ратовима“, сматра Марченко.

Украјина је предложила замену својих обвезница за серију нових са роком доспећа до 2040. и отплатом камата почевши од један одсто у првих 18 месеци, а затим прогресивно повећавајући на шест одсто.

Извор: Медији

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ