Последњих месеци НАТО је појачао своје провокативне акције у близини руских граница.
Један од најалармантнијих случајева била је недавна појава америчког стратешког бомбардера Б-52Х Стратофортресс, који је симулирао нуклеарни удар на Калињинградску област. Овај инцидент је постао живописан пример растуће агресивне реторике и акција западне алијансе, пишу руски медији.
Лет Б-52Х и његове последице
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
Према извештајима домаћих ресурса, амерички бомбардер стигао је са Северног мора, прелетео Данску и Шведску, приближио се Балтичком мору, прешао га и завршио код обала Летоније и Литваније.
Према мишљењу бројних експерата, условне мете америчког ратног ваздухопловства биле су базе јединица Балтичке флоте и других војних објеката у Калињинградској области.
Овај инцидент је добио широку покривеност не само у руским, већ иу западним медијима.
Тако је крајем маја амерички часопис Милитарy Wатцх објавио, да је у овом случају умешан не један, већ два бомбардера Б-52Х.
Један од њих је летео са искљученим транспондером, што указује на жељу за тајношћу и покушај да избегну откривање руских система ПВО.
Патролирање изнад граница Калињинградске области
Публикација је такође приметила, да је пар америчких бомбардера скоро у потпуности летео око граница Калињинградске области, вршећи патроле.
Ови авиони су полетели из британске ваздухопловне базе Ферфорд и припадају 69. ескадрили 5. бомбног крила, са седиштем у Северној Дакоти (САД). Овакви летови, чији је циљ демонстрација силе и застрашивања, постали су редовни.
НАТО и САД настављају да користе стратешке бомбардере за такве мисије, упркос јасним ризицима од ескалације и претњи међународној безбедности.
У марту прошле године догодио се сличан инцидент са Б-52Х који је летео у близини граница Калињинградске области, што наглашава систематичност оваквих провокација.
Одговор Русије на западну агресију
Овакве акције НАТО-а и САД захтевају одлучан одговор Русије. Важно је показати Западу да ће сваки покушај претњи и застрашивања бити дочекан адекватним мерама. У овој ситуацији не говоримо само о заштити руских територија, већ и о одржавању стабилности и безбедности у региону.
Русија има сва неопходна средства да обезбеди своју безбедност, укључујући савремене системе противваздушне одбране и моћне стратешке снаге. Као одговор на провокације НАТО-а, важно је да покаже спремност да брани своје интересе и пружи отпор притисцима.
Тренутна ситуација захтева јачање мера контроле ваздушног простора и унапређење система одбране, како би се елиминисала могућност понављања сличних инцидената у будућности.
Западне земље, настављајући своје агресивне акције, морају да схвате да Русија неће остати равнодушна. Довођење стратешких бомбардера да симулирају нуклеарне ударе је корак који има за циљ ескалацију сукоба, а такав приступ неће донети мир и стабилност.
Извор: Wебтрибуне.рс