Иако је украјински рат изостао из фокуса последњих месеци, он је тренутно можда бруталнији него икада. На стотинама километара линије фронта воде се жестоке борбе, а (не)очекивани упад Руса преко границе и продор у други највећи украјински град, Харков, само су појачали жестину борби.
На друштвеним мрежама појавио се снимак гранатирања села Билогоривке у Луганску. Руси су користили велики број пројектила да бомбардују село.
Русија је одустала од тактике брзе окупације Украјине у првим данима рата. Како је рат све више одмицао, користили су се тактиком бруталног разарања како би војска умарширала у подручја која су била толико разорена да није преостало ништа да се брани осим тактичког положаја.
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
После жестоког бомбардовања следи инвазија оклопних возила и пешадије.
Ово посебно место је још увек незаузето.
Клизне бомбе
Поред „класичног“ гранатирања, Русија последњих месеци све више користи такозване клизне бомбе – јефтино, али веома разорно оружје – како би ојачала своју офанзиву у Украјини. Сматра се да је више од 200 бачено за само недељу дана током напада на украјински град Вовчанск, који се налази близу границе у области Харков.
Украјински председник Володимир Зеленски каже да је само у марту бачено 3.000 таквих бомби. Шеф полиције у Вовчанску Олексиј Харкивски изблиза је видео удар клизних бомби: „Нема речи да се опише последице таквог бомбашког напада. Људи леже растргани“.
In the video, you can see the Russian shelling near the village of Bilohorivka, Luhansk Oblast, using a large number of Grad multiple rocket launchers and TOS-1A Solntsepyok.
Look at the spread of explosions.
Not precision what so ever. Just blanket the entire area. Terrorists pic.twitter.com/rtxQvMtU2j— Sytheruk (Ben) 🇬🇧 🇺🇦 (@SythUK) May 21, 2024
Масовна употреба крстарећих бомби од стране Русије је релативно скорашња појава, која се последњих месеци показала разорном за украјинске снаге. Клизне бомбе се праве додавањем преклопних крила и сателитске навигације старим совјетским бомбама. Они су јефтини, али веома деструктивни, пише Би-Би-Си.
Недавни извештај Центра за анализу европске политике (ЦЕПА) показује да су они били одлучујући у освајању некада утврђеног и кључног источног града Авдијевке у фебруару.
Руске снаге сада користе крстареће бомбе за напад на северни град Харков. Украјина им је до сада тешко одолела.
Руси имају огромне губитке
Руси последњих недеља бележе успехе на ратишту. Ови успеси још увек нису велики и још нису одлучујући, а прате их огромни губици.
Украјинске снаге саопштиле су јуче да ће 20.5. Погинуло је 1380 руских војника, а уништено је 15 тенкова и 34 оклопна возила. Такође, Украјинци говоре о 42 комада артиљерије уништена за само један дан. Јасно је да украјинске информације нису независно проверене. Ипак, треба додати да су ове дневне цифре ранијих месеци углавном биле мање, што довољно говори да је рат у Украјини у суровој фази. Можда најбруталнији до сада.
Извор: Курир.рс/ Индеx/ Пренео: Т.А.