Понегде се овај празник прославља и као сеоска слава, када је обичај да се коље јагње
Српска православна црква и њени верници данас обележавају Источни петак. То је пети дан по Васкрсу, а овај дан се зове и Извор излечења, зато што верници одлазе на оближњи извор и умивају се ради излечења од многих болести. Источни петак је иначе дан посвећен прослављању Пресвете Богородице.
Празник је успостављен у храму поред једног извора недалеко од Цариграда, који се звао “Живоносни источник”. Тај храм је подигао цар Лав Велики у 5. веку.
ЦЕЛА СРБИЈА ЈЕ ОВО ЧЕКАЛА: Срби, сада можете да СРБУЈЕТЕ на српској друштвеној мрежи СРБСБУК
По предању, док још није постао цар Византије, у шуми је наишао на слепог човека, одвео га до извора где га је напојио и умио, након чега је слепац прогледао. Зато данас треба отићи на најближи извор и умити се – то ће помоћи и излечити од многих болести.
Када је постао цар, на месту где се то чудо десило, подигао је храм, у знак захвалности Пресветој Богородици. Народ је почео да пристиже са свих страна, тражећи и налазећи лек за многе болести.
Извор у порти цркве у годинама које су долазиле, даривао је мноштво исцељења, укључујући и грчку аристократију, чему синаксар посвећује посебну пажњу. У њему се описују многа исцељења, па чак и васкрсење једног мртваца.
Ту су се исцељивали од водене болести, сушице, беснила, рака, грознице и температуре, неплодности, скорбута, тумора, душевних болести, болести очију и још многих других.
Обичај је да се зором излази на најближи извор или водицу, где се умива, пије вода, бере цвеће, весели и враћа се кући тек увече.
Данашњи празник, као славу, прослављале су механџије. У Поповом пољу жене на тај дан не раде теже послове. На овај дан се у селима око Ниша и Пирота боје јаја као и за Васкрс, само што су намењена упокојенима, јер се тада спремају за Побусани понедељак.
Понегде се овај празник прославља и као сеоска слава, када је обичај да се коље јагње.
Извор: Телеграф.рс