Срби верују да се у ноћи Теодорове суботе крећу поворке коња – демона, покојника, предака, који су тада веома зли.
Жене на данашњи дан не смеју да перу косу, у кући се не сме палити ватра.
Придружите се првој српској друштвеној мрежи Србсбук
Теодорова субота, понегде Тодорица или Хрома субота пада прве суботе Васкршњег поста. Посвећена је догађају у коме је учествовао свети Теодор Тиронски.
Црвкена прича о Светом Теодору каже да када је цар Јулијан Отпадник наредио да се сва храна на тргу попрска жртвеном крвљу не би ли тако понизио хришћане, Свети Теодор се обратио молбом градском епископу Евдоксију да људима нареди да једу кувану пшеницу.
Према обичајима, хришћани на тај дан кувају жито које освећују у цркви и тако прослављају Светог Теодора, који је касније постао светац и великомученик.
Верује се да је Свети Теодор Тирон и заштитник стоке, а посебно коња, тако да се његов дан прославља и као Коњски дан.
Срби верују да се у ноћи Теодорове суботе крећу поворке коња – демона, покојника, предака, који су тада веома зли.
Жене на Теодорову суботу не смеју да перу косу, у кући се не сме палити ватра, јер демони не воле дим.
Једном годишње, баш пред крај зиме, на Теодорову суботу чује се топот коња који леди крв у жилама. То су Тодорци – пола људи пола коњи, али нису кентаури. Они су зли и спадају у најопсанија митска бића на овом простору. Њихов вођа је Велики Теодор.
Веза измедју православног свеца Светог Теодора и тодораца је да баш у време када се он празнује, изабрали да највише нападају.Народ сматра да се највећи број психичких поремећаја као што су лудила, самоубистава и запоседнутости јавља у време Теодорове недеље и ове следеће.
У појединим деловима Србије верује се да молитвама Тирону можете да се излечите од падавице.
Верује се да се са овим празником прославља долазак лепшег годишњег доба, па се у народу каже да је Свети Теодор отишао са коњима да доведе лето.
Извор: Курир