У СРБИЈИ ће данас бити умерено и потпуно облачно, местимично са кишом или краткотрајним пљусковима, а како је најавио РХМЗ, већ у петак нас поново чека 20 степени.
Према најновијој прогнози метеоролога Недељка Тодоровића, оваквих временских осцилација је било и да биће их током наредних година.
– Ако узмемо за Србију и Београд, досадашњу средњу месечну температуру, најтоплији фебруар је био 1966. године, а просечна температура тада је била 9,2 степена. Досадашњи део фебруара, и ово што чекамо до краја, имаћемо нови рекорд по средњој температури. Последица је то што је било мало мраза. Мало је било и снега ове године и када се све сабере, а фебруар је ове године био топао, са рекордним средњим температурним вредностима – каже Тодоровић.
Додаје и да се људски организам навикава на велике разлике у температури.
– Имате и дневни распон по 15-20 степени, посебно у пролећним данима. У марту и априлу постоји и та већа амплитуда у разлици, али организам се навикава и на то, нема потребе да брину грађани. Гледајући на свет, Србија је ушушкана и нема толико екстремних временских догађаја. Ми смо ове зиме имали благу варијанту зиме, децембар је био екстремно топао са натпросечном температуром. Мислим да ћемо да достигнемо и неки рекорд по температури за целу зиму – рекао је Тодоровић за „Прва ТВ“.
Објаснио је и да се снежни покривач на Копаонику ове године углавном држао на око 25 центиметара, а таман кад се очекивало да се повећа, висока температура је то преполовила.
Снег у марту?
– Мучиће се постојећи снег да се одржи. На Златибору нема снега у делу где су хотели. Наредних 10 дана остајемо у топлој варијанти времена, максималне температуре биће изнад просека. У Београду неће бити ни јутарњег мраза, биће помало кише. Фебруар је скроман по количини падавина. Највероватније је да ће у марту да крене топло време.
Према његовим прогнозама, нема назнака већих климатских промена.
– У наредним месецима може да се деси нека епизода киша, али нико живи не зна то са сигурношћу. Претходне две зиме највиши снежни покривач био је почетком априла, што је занимљиво. Ове променљиве епизодице су нормалне, нема назнака неким већим климатским променама – објаснио је метеоролог Тодоровић.
Извор: Новости