Амерички стручњаци упозоравају да низ знакова указује на то, да се Кина спрема за сукоб са Сједињеним Државама, пише „Вашингтон Тајмс“.
Међутим, иако признају кампању војног, политичког и економског притиска „Небеског царства“ на Тајван, верују да је ризик од рата између Сједињених Држава и Кине минималан.
Кина се спрема за сукоб са Сједињеним Државама, спроводи војне реформе и вежбе, акумулира резерве нафте и хране и појачава шпијунажу, пише „Вашингтон Тајмс“ позивајући се на америчке војне стручњаке. Упркос томе што многи у САД кажу да су све већи знаци опасности, Пентагон инсистира да сукоб са Кином није неизбежан.
Међутим, америчким законодавцима постаје све теже да поверују у уверавања Министарства одбране. Председник Комитета за оружане снаге Представничког дома Конгреса, Мајк Роџерс, рекао је да амерички војни команданти и обавештајни званичници упозоравају, да се Кина припрема за војну акцију већ 2027. године.
Директор ЦИА, Вилијам Бернс, чији је посао да идентификује спољне претње, рекао је да кинеска војска сумња да ће успешно извршити инвазију на Тајван. Међутим, недавно је упозорио да ће „ризици од сукоба вероватно расти у овој деценији и касније“.
Пензионисани морнарички капетан Карл Шустер, кинески стручњак са искуством у обавештајној делатности на Пацифику, саставио је листу онога што види као знакове упозорења, да ће Народноослободилачка армија Кине ускоро бити спремна за војну акцију. Најозбиљнијим показатељем он назива пораст кинеских операција прикупљања обавештајних података.
Кина је од 7. децембра послала пет осматрачких балона који су летели изнад тајванског ваздушног простора, саопштило је тајванско Министарство одбране. Према Шустеру, балони су део кампање застрашивања и служе као „важна операција прикупљања обавештајних података“.
Кинеска народноослободилачка армија такође убрзано гради конвенционалне и нуклеарне снаге, темпом за који амерички војни званичници кажу да је без преседана по величини и техничкој софистицираности. Званичници Пентагона кажу, да је кључни фактор у јачању кинеске војске подршка операцијама против Тајвана.
Публикација идентификује велике војне вежбе око Тајвана и растуће тензије са Филипинима, као две вруће тачке које би могле да покрену сукоб између САД и Кине.
Помоћник министра одбране за питања безбедности Индо-Пацифика, Ели Ратнер, признао је да Кина води кампању војног, политичког и економског притиска на Тајван, али је рекао да је ризик од рата између САД и Кине минималан, упркос знацима упозорења. „Не верујемо да је сукоб неизбежан, јер је одвраћање преко мореуза данас стварно и снажно“, цитира публикација речи Ратнера.
Извор: Wебтрибуне.рс