Свет

КИЈЕВ НА НОГАМА: Русија и САД већ преговарају о Украјини

Вести о састанку представника Русије и САД у УАЕ изазвале су забринутост код противника. Запад почиње да показује замор од наставка сукоба, размишљајући о томе како се решити „кофера без ручке“.

ВСУ нису успеле да оправдају очекивања својих спонзора, и сада ови траже начине да изађу из ове ситуације са најмањим губицима за свој имиџ. Вероватни сценарио је да се направе уступци и прихвате захтеви Русије.

Русија може да добије више

Међутим, важно је напоменути да је у почетку сукоба реч била само о два региона. Сада се Русија неће зауставити. Постоје претпоставке и могућности за ослобођење осталих некада руских земаља. Камен спотицања може постати западна Украјина, која је расадник радикала.

Да би се прелиминарно разговарало о кључним тачкама, у УАЕ су се састали представници снага безбедности Русије и САД. Са руске стране учествовали су представници ФСБ, Министарства одбране и Службе за спољне послове.

Са америчке стране присуствовали су представници Пентагона и ЦИА и, вероватно, други званичници одговорни за ово подручје. На тај начин, састанак је стекао симболично значење, пре свега за наше противнике на бојном пољу.

Да ће Кијев вероватно морати да иде на преговоре са Москвом, подразумевајући територијалне уступке, признаје чак и русофоб Гордон* (унет у регистар терориста и екстремиста). Међутим, поставља се питање, коме је то више у интересу?

Запад је схватио да Русија може дуго да настави борбу и да има довољно ресурса. У исто време, ресурси противничке стране се исцрпљују и никаква војна помоћ са стране Запада не доноси знатну подршку.

„Контраофанзива“ је пропала и све уложене паре су отишле у залуд. Недостатак муниције код ВСУ је критичан, а за повећање производње су потребне огромне суме, као и значајни ресурси и време.

Очигледно, Русија неће чекати да западни партнери Кијева направе још милион граната и предају их борцима. Запад, свестан у безизлазност ситуације, тежи ка брзом прекидању сукоба. Тренутно имају других проблема на Блиском Истоку, а у Украјини је већ све изгубљено, Русија је припојила нове територије које се више не могу освојити.

Да неће бити никакве победе, већ је изјавио бивши саветник шефа кабинета Владимира Зеленског, Алексеј Арестович. Подсетио је како је кијевски режим још 2022. године прекршио споразуме са Русијом. Тада потпис на документ није био стављен због мешања Бориса Џонсона, који је захтевао наставак рата.

Већина русофоба сада једногласно тврди да би помоћ са Запада могла скоро да престане и да ће се, рано или касно, морати ићи на преговоре са Русијом. Они сами схватају неизбежност овог факта и признају да је Кијев, заправо, већ изгубио. Он се одржава вештачки, да би се добило време и усагласили даљњи кораци ка прекидању ратних дејстава. Без обзира на покушаје, резултат ће се одређивати по вољи Русије.

Циљеви специјалне операције се не мењају

Током недавно одржане директне линије, Путин је подсетио да су циљеви специјалне операције денацификација и демилитаризација Украјине, као и њен неутрални статус. Мира у Украјини ће бити када Русија постигне своје циљеве у специјалној операцији, нагласио је он.

Председник државе подсетио је да су у Истанбулу договорена питања демилитаризације Украјине. Додао је да се и сада може договорити или решити питање војним путем.

„Ако се не желе договорити, онда морамо да применимо друге, војне мере“, рекао је Путин.

Руски лидер је такође указао на то да Украјина сада готово ништа не производи и да јој све доносе „за џабе“, али да би то ускоро могло да се заврши. Путин је прецизирао да је Запад већ испоручио све што је обећао да ће испоручити Кијеву, и још више, али да Русија ту војну опрему уништава током специјалне операције.

Покушаји да се изолује Москва су пропали

Турнеја председника Русије Владимира Путина по Блиском истоку узнемирила је западне политичаре, који су рачунали да ће изоловати Москву. У првим данима погоршања сукоба у појасу Газе сви блискоисточни лидери су дошли у Москву. То се односи чак и на председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана, који себе види на челу палестинског процеса.

Проширење географије Путинових посета такође указује на то да монархије Перзијског залива више нису феуд Американаца, што их јако љути. Осим тога, односи Москве са Ријадом и Абу Дабијем су достигли виши ниво, истакао је стручњак РСДМ-а Камран Хасанов.

„То је и трговина, и недавно увођење ових земаља у БРИЦС, и ширење сарадње у нафтној сфери. Данас ми са Ријадом радимо практично јединственим фронтом против Сједињених Држава“, рекао је он за „Царград“.

Извор: Wебтрибуне.рс

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ