Поједини лекови могу да изазову поспаност и сличне симптоме који возача доводе у опасност током вожње.
Од мандатне казне од 10.000 динара до затвора до 60 дана, износе прекршајне казне за вожњу у пијаном стању, зависно од степена алкохолисаности. За вожњу под дејством наркотика или забрањених лекова такође следе немале новчане казне или једномесечни затвор.
Запрећене казне по Закону о безбедности саобраћаја, уколико је неко за воланом ухваћен пијан, зависе од утврђеног степена алкохолисаности која се утврђује према концентрацији алкохола у крви.
10.000 за благу алкохолисаност, 60 дана затвора за потпуно пијанство.
Блага алкохолисаност
Блага алкохолисаност до 0,2 мг/мл (промила) као казну за све оне категорије возача за које је законом прописана нулта толеранција на алкохол (возаче са пробном дозволом, категорије возача А1, А2, АМ и А, професионалце), носи новчани износ од 10.000 динара и искључење возача из саобраћаја. У случају изазивања незгоде, казна се повећава на 15.000 до 30.000 динара.
Умерена алкохолисаност
За умерену алкохолисаност (више од 0,2 до 0,5 мг/мл) следује мандатна казна од 10.000 динара и искључење из саобраћаја. У случају изазивања несреће казна се повећава на 15.000 до 30.000 динара.
Средња алкохолисаност
Средња алкохолисаност (више од 0,5 до 0,8 мг/мл) повлачи прекршајни поступак, новчану казну од 10.000 до 20.000 динара, 6 казнених поена, искључење из саобраћаја и забрану управљања моторним возилом минимум 3 месеца. У случају изазивања саобраћајне незгоде, забрана управљања се продужава за 2 месеца, а највише до 12 месеци.
Висока алкохолисаност
Ако вам се детектује висока алкохолисаност (више од 0,8 до 1,2 мг/мл), очекујте покретање прекршајног поступка, новчану казну од 20.000 до 40.000 динара, 8 казнених поена, искључење из саобраћаја и забрана управљања моторним возилом минимум 4 месеца. У случају изазивања саобраћајне незгоде, забрана управљања се продужава за 2 месеца, а највише до 12 месеци.
Тешка алкохолисаност
Тешка алкохолисаност (више од 1,20 до 1,60 мг/мл) као санкције повлачи прекршајни поступак, новчану казну од 100.000 до 120.000 динара (или затвор од минимум 15 дана), 9 казнених поена, обавезно задржавање возача највише до 12 сати у полицијској станици и забрану управљања моторним возилом минимум 8 месеци. У случају изазивања саобраћајне незгоде, следи казна затвора од најмање 45 дана или новчана казна од 120.000 динара до 150.000 динара, забрана управљања минимум 10 месеци и 11 казнених поена.
Веома тешка алкохолисаност
Веома тешка алкохолисаност (више од 1,60 до 2,00 мг/мл) подразумева, уз прекршајни поступак, још новчану казну од 100.000 до 120.000 динара (или затвор од минимум 15 дана), 14 казнених поена, обавезно задржавање возача највише до 12 сати у полицијској станици и забрану управљања моторним возилом минимум 8 месеци. У случају изазивања саобраћајне незгоде, следи казна затвора од најмање 45 дана или новчана казна од 120.000 динара до 150.000 динара, забрана управљања минимум 10 месеци и 16 казнених поена.
Потпуна алкохолисаност, која се карактерише и као „насилничка вожња“
Потпуна алкохолисаност, која се карактерише и као „насилничка вожња“ (више од 2,00 мг/мл), за возача значи прекршајни поступак, затвор од 30 до 60 дана или рад у јавном интересу 240 до 360 сати, 15 казнених поена, обавезно задржавање возача највише до 12 сати у полицијској станици и забрану управљања моторним возилом минимум 9 месеци. Уколико је возач у стању потпуног пијанства проузроковао саобраћајну несрећу, казниће се казном затвора од 45 до 60 дана или казном рада у јавном интересу од 300 до 360 сати, 17 казнених поена и забраном управљања моторним возилом минимум 10 месеци.
Закон је прописао да се утврђивање количине алкохола у крви врши анализом крви и урина, средствима и уређајима, али и контролним здравственим прегледом. Напомиње се да возачи имају право жалбе у року од осам дана, али то не одлаже моментално кажњавање. По истом поступку, додаје се, биће кажњени и возачи који одбију алко-тест или покушају да побегну полицији.
Дрога за воланом повлачи новчану казну или затвор до 30 дана
Када је реч о казнама за вожњу под дејством наркотика, уколико се утврди да је возач управљао возилом под дејством психоактивних супстанци, полицијски службеници искључиће га из саобраћаја у трајању од 24 часа, а возачу се одређује и задржавање у службеним просторијама у трајању до 12 сати.
Следи и покретање прекршајног поступка, законом прописана новчана казна у износу од 20.000 до 40.000 динара или казна затвора у трајању до 30 дана, 8 казнених поена и заштитна мера забране управљања моторним возилом у трајању од најмање шест месеци.
Како би се утврдило да ли неко вози под дејством психоактивних супстанци, узима му се узорак пљувачке, а време проналаска дроге у њој је од једног до пет дана.
На пример, ако је неко у петак конзумирао амфетамине, трагови ове психоактивне супстанце се могу пронаћи у понедељак, ако је возач тада контролисан. Трагови марихуана, пак, могу се може пронаћи и у размаку од 15 до 20 дана од дана конзумирања.
Тест на дрогу за возаче детектује седам најважнијих група наркотика, а сам процес траје 10 минута. Возачу се пљувачка узима из дела испод десни, након тога се узорак ставља у касету, а касета у анализатор, који потом избацује резултат.
Како стоји у закону, они који одбију овакво тестирање биће кажњен новчаном казном од 100.000 до 120.000 динара, 14 казнених поена и одузимањем дозволе на осам месеци или затворском казном од 30 дана.
И вожња после забрањених лекова врло кажњива
Што се тиче казне за вожњу под дејством забрањених лекова, она износи од 15.000 до 30.000 динара или затвор до 30 дана, плус 8 казнених поена и најмање 6 месеци забране управљања возилом.
Забрањени лекови, заправо, спадају у групу лекова за озбиљне, пре свега психијатријске и неуролошке болести и као такви су и означени, иако могу да се купе без рецепта.
А забрањени су јер, како је закон констатовао, могу да изазову поспаност и сличне симптоме који такође возача доводе у опасност током вожње.
О којим ознакама је реч? Шупљим црним троуглом означавају се лекови који могу да утичу на психофизичке способности, а међу њима су, између осталих, медикаменти за смирење, лекови против мучнина и анксиозности.
Пун црвени троугао означава лек који снажно утиче на психофизичке способности, и ако неко узима лек са таквом ознаком њему је изричито забрањено да вози. Овакву ознаку углавном имају лекови за тешке облике депресије и шизофренију, али и против несанице и неких врста алергија.
Зато је, како се саветује, пре узимања лека пожељно прочитати упутство јер оно махом садржи евентуални утицај на возачке способности.
Досадашња пракса, наиме, показује да је мало вероватно да ће саобраћајци у контроли утврдити да неко вози под дејством забрањеног лека, али ако возач изазове незгоду, а каснијом анализом крви или урина се покаже да је користио неки од лекова са списка забрањених, очекује га више од наведене казне за прекршај.
Извор: Ало