Свет

РУСИЈА СЕ СУЗДРЖАВА ДА КОРИСТИ НАЈНОВИЈЕ ВОЈНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ У УКРАЈИНИ: Ево зашто их чувају

Русија је интензивирала употребу система за електронско ратовање „Красуха“, који су у стању да потпуно потисну електронику украјинских ловаца.

Као резултат тога, украјински авиони морају да се врате у базу због квара навигационог система, пише Вијаиндер Тхакур у чланку за „Тхе Еурасиан Тимес“.

Истовремено, Русија током специјалне операције не користи увек у потпуности сво високотехнолошко наоружање које има, како би лишила САД и НАТО могућности проучавања ових технологија. Ово је кључно за спречавање НАТО интервенције и ескалације сукоба, напомиње аутор.

Руски системи за електронско ратовање (ЕВ) „Красуха“, приморавају украјинске ловце да напусте борбене задатке, због интензивног потискивања свих електронских система на броду.

Као резултат тога, авиони Оружаних снага Украјине враћају се у базу користећи оријентире, јер им навигација не функционише. Истовремено, „Красуха“ може да утиче на непријатељску електронику на удаљености до 150 км.

Прошле недеље је руско Министарство одбране такође известило, да системи за електронско ратовање Красуха-С4 Централног војног округа, присиљавају ваздушне циљеве који лете на изузетно малим висинама, како би избегли радарско и визуелно откривање и променили висину, услед чега они постају доступни циљеви за руске системе противваздушне одбране.

О томе, да Русија користи своје системе за електронско ратовање да спречи нападе украјинских дронова, известило је руско Министарство одбране још у лето прошле године. Међутим, постоји разлог да се верује да је Русија недавно појачала употребу ових система, наводи се у чланку. Штавише, да би се у потпуности онемогућили електронски системи непријатеља, потребно је доста електричне енергије.

„Красуха“ је породица руских система за електронско ратовање, дизајнираних за електронску заштиту и земаљских и ваздушних циљева, који делују близу земље на малој висини (на пример, борбени хеликоптери). Систем помаже да се спречи њихово откривање и циљани удари на њих, објашњава се у чланку.

На изложби МАКС-2019 представљена су три руска комплекса- обједињени земаљски модул за ометање 1Л269ЕН „Красуха-2“ (који се користи за спречавање откривања објеката ваздушним или земаљским радарима, модул за ометање на земљи 1РЛ257ЕХ „Красуха-4“ (дизајниран за за сузбијање ракетних система и водова за пренос података, као и извиђачки модул 1Л265ЕХ „Москва-1” (користи се за откривање и процену претњи у целом спектру радио фреквенција).

Када су распоређена у комбинацији, ова три руска система су у стању да сакрију стотине квадратних километара територије од непријатељског радарског надзора и заштите стотине квадратних километара територије од циљаних напада, наводи се у чланку. Они ометају електронску опрему непријатељских авиона, хеликоптера, дронова, сателита, балона и радара, као и пренос ГПС сигнала, функционисање радио-фреквентних уређаја за навођење на ракетама и клизним бомбама, и канала за пренос података.

Штавише, сви ови системи за електронско ратовање су мобилни и могу се поново распоредити за 20 минута лети и 40 минута зими. Они раде у X-опсегу од 2 цм до 3 цм са енергетским потенцијалом од 50-65 дБ (В), имају покривеност од 360 степени по азимуту и ​​60 степени у углу, пише „Тхе Еурасиан Тимес“.

Систем „Красуха“ је први пут усвојила руска војска 2015. године, и већ је коришћен у борбеним условима у Сирији.

Поред тога, Русија такође активно користи специјалну аеросолну филтрацију, која служи за заштиту објеката од откривања и напада непријатеља. Иако системи за електронско ратовање, као што је Красуха, могу да прегледају циљеве помоћу радарских слика и ометају рад радио-фреквентних система за навођење ракета, они нису у стању да ометају ракете са оптичким системима за навођење и сателитским надзором, објашњава се у чланку, док аеросол спреј може да омета оптичко добијање слика циљева са сателита.

Поред тога, облаци аеросола негативно утичу на способност крстарећих пројектила Сторм Схадоw/Сцалп да идентификују циљеве. Муниција за специјалне оптичко-електронске противмере се баца према непријатељу и ствара облак аеросола који може да заштити оклопна возила од високопрецизног наоружања са ласерским, оптичким и термичким системима за навођење.

Аеросолни пројектили могу бити испаљени кад год сателит прелети мету, или када је вероватно да ће циљ бити нападнут крстарећим пројектилима или дроном. У октобру прошле године објављено је да Централни истраживачки институт за прецизно инжењерство (ТСНИИТОЦХМАСХ, део концерна Калашњиков) производи оптичко-електронску противмерну муницију, која ствара маскирни аеросолни екран за заштиту различитих објеката и опреме, од напада оружја високе прецизности.

Гувернер Севастопоља, Михаил Развожајев, такође је пре неколико дана упозорио становнике тог града, да руска војска користи аеросолну муницију у одбрамбене сврхе. „Ако видите дим у области Јужног залива, не брините. Према информацијама Црноморске флоте, користе се стандардна аеросолна камуфлажна средства. Да, мирис је непријатан, али је апсолутно безбедан“, написао је Развожајев на свом „Телеграм“ каналу.

Типично, пре него што украјинска војска планира да нападне полуострво Крим, америчка средства за ваздушно и свемирско извиђање спроводе интензиван надзор над подручјем, како би одабрали циљеве и идентификовали системе противваздушне одбране који су распоређени да их заштите, пише „Тхе Еурасиан Тимес“.

Конкретно, америчке беспилотне летелице РК-4 и МК-9, опремљене системом за трагање и спасавање, неколико сати лете од обале Крима, како би добили радарске слике потенцијалних циљева. Амерички сателити Топаз (радарска слика) и Кеy Холе (оптичка слика) такође више пута лете изнад Крима да би фотографисали објекте, и отпремили њихове локације у системе за навођење пројектила Сторм Схадоw како би олакшали препознавање циљева.

Међутим, захваљујући ширем распоређивању система за електронско ратовање „Красуха“, и активној употреби пројектила који стварају заштитне аеросолне облаке, руска војска је у стању да озбиљно ограничи америчку способност да идентификује циљеве, и пребаци их за ударе крстарећим ракетама, наглашава се у чланку.

Према аутору, активнија употреба комплекса „Красуха“ у овом тренутку може се делимично објаснити чињеницом да, као резултат интензивиране производње, све више таквих комплекса улази у службу руске војске. Међутим, сасвим је могуће, да Русија намерно није искористила све напредне могућности својих постојећих борбених система, како би лишила САД и НАТО могућност да детаљно проуче најновије војне технологије, напомиње се у чланку.

Од самог почетка специјалне операције на украјинској територији, Москва је водила веома уздржану политику у погледу употребе свог високотехнолошког наоружања, укључујући и најновији стелт ловац Су-57. Највероватније, ове тактике су намерно изабране, да би се очувале борбене способности и способност супротстављања НАТО-у – јер је то кључно за спречавање НАТО интервенције и даље ескалације сукоба, закључује аутор.

Извор: Wебтрибуне.рс

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ