Свет

ПУТИН СКАЧЕ ОД СРЕЋЕ: Зеленски једним говором остао без војне помоћи и запечатио судбину Украјине?

Претње Кијева да ће увести ограничења на увоз дела пољске хране, притужба на акције Варшаве да забрани увоз украјинског жита, али што је најважније, говор Володимира Зеленског са говорнице Генералне скупштине УН задао је снажан ударац пољско-украјинским односима.

Пољски премијер је већ изјавио да његова земља више не испоручује оружје Украјини, а већ од следеће године украјинске избеглице у Пољској могу остати без социјалне подршке.

Последњих дана био је тежак тест за пољско-украјинске односе. Украјина је у понедељак, 18. септембра, поднела тужбу против Словачке, Пољске и Мађарске у оквиру Светске трговинске организације (СТО) – после одлуке ових држава да једнострано ограниче увоз украјинске хране.

У уторак, 19. септембра, премијер Украјине Денис Шмихал рекао је да је влада земље спремна да уведе забрану увоза одређене робе из Пољске, Словачке и Мађарске ако ове земље не пристану да укину једнострану забрану увоза украјинских пољопривредних производа. Као и у првом случају, главну реакцију на изјаву украјинског званичника имала је Пољска, која је, за разлику од Словачке и Мађарске, увела одговарајућу забрану на неодређено време.

Говор Зеленског

Међутим, најзвучнији је био говор истог дана Володимира Зеленског са говорнице Генералне скупштине УН. Председник Украјине је пред полупразном салом рекао:

– Алармантно је видети како неки у Европи играју солидарност у политичком театру претварајући залихе жита у трилер. Можда изгледа да они играју своју улогу, али у ствари помажу да се постави позорница за московског глумца.

Као одговор, пољски председник Анџеј Дуда упоредио је Украјину са дављеником. Говорећи на брифингу за пољске новинаре у Њујорку 19. септембра, Дуда је бранио одлуку Варшаве да уведе једнострана ограничења на увоз украјинских пољопривредних производа и рекао да „сви који су икада били укључени у спасавање дављеника знају да је он је невероватно опасан, да може да вас одвуче дубоко.“

– Помало личи на ситуацију између Пољске и Украјине. Украјина је на удару Русије, без сумње у веома тешкој ситуацији, граби све што може. Да ли је могуће бити увређен од ње? Наравно, можете бити огорчени. Да ли треба да поступамо тако да се заштитимо од повреде од дављеника? Наравно, морамо се понашати тако да се заштитимо од повреде од дављеника, јер ако дављеник учини штету и удави нас, онда неће добити помоћ. Зато морамо да водимо рачуна о својим интересима и то ћемо урадити ефикасно и одлучно – рекао је Дуда.

Он је признао да, упркос својим плановима, није могао да се састане са Володимиром Зеленским „из организационих разлога“, али не искључује да ће састанак бити одржан касније. Истовремено, иако Пољска није директно поменута у говору Зеленског, 20. септембра је украјински амбасадор у Варшави Василиј Зварич позван у Министарство спољних послова Пољске.

Према пољском дипломатском ресору, заменик министра спољних послова Павел Јаблонски пренео је украјинском амбасадору „снажан протест“ у вези са изјавом Зеленског на Генералној скупштини УН да „неке земље ЕУ глуме солидарност, индиректно подржавајући Русију“.

„Заменик министра спољних послова је истакао да је ова теза нетачна у односу на Пољску, а посебно неправедна у односу на нашу земљу, која подржава Украјину од првих дана рата“, истиче се у поруци.

Улога олигарха

Такође, пољски председник Дуда је у интервјуу за Си-Ен-Ен приметио да је промена у наративу кијевских власти изазвана притиском локалних олигарха. Кажу да би желели да продају жито што је брже могуће и по најнижој цени, а Пољска мора да се заштити од тога.

Тему украјинских олигарха наставио је председник сејмске комисије за међународне послове, посланик владајуће странке Право и правда Радослав Вогел.

– Украјинци сами морају да процене да ли се слажу са таквим поступцима својих политичара, који су у веома самоубилачком пориву спремни да жртвују или ризикују виталне интересе своје земље како би максимизирали профит неколико олигарха – рекао је политичар. 20. септембра на првом каналу Пољског радија.

Пољско-украјински сукоб око хране није прошао незапажено од стране лидера главне пољске опозиционе странке, либералне Грађанске коалиције, бившег премијера Доналда Туска.

– ПиС је отворио своје границе за имигранте и украјинско жито, али је променио своју позицију када је открио да им то користи са изборне тачке гледишта. Изузетно су ефикасни када можете зарадити на нечему. У случају Украјине, они раде исто што су радили са визама – рекао је Туск 20. септембра, мислећи на растући скандал око продаје пољских виза гастарбајтерима из Азије и Африке.

Туск је подсетио како је 2022. године рекао да се увоз житарица мора контролисати како пољски фармери не би страдали.

– Када сам пре годину и по огласио аларм да је Пољска преплављена јефтиним житом, нико није видео проблем. Ово жито није требало да иде у Пољску, већ у земље у невољи. Из неког непознатог разлога, неко је горе одлучио да ће радије зарадити од овог жита, него да га транспортује у луке и отпрема тамо где је потребно. Када је реч о новцу и сопственим интересима, они су заиста ефикасни – закључио је бивши премијер.

Украјина остаје без помоћи?

Раније су фармери већином гласали за ПиС, али сада многи од њих нагињу деснијој Конфедерацији, јединој странци која на парламентарне изборе 15. октобра излази под антиукрајинским паролама. Покушај да се одузму гласови „Конфедератима” локални аналитичари објашњавају најновије одлуке и изјаве пољских власти.

Један од лидера „Конфедерације“, Гжегож Браун, заправо је предложио да се прекине снабдевање и транзит оружја Украјини.

– Проблеми са Кијевом, гарантујем вам, нестаће за један дан, за једну ноћ. Доћи ће до преиспитивања, размишљања и одговарајућих закључака који ће вратити исправне пропорције у пољско-украјинским односима – рекао је он 19. септембра, представљајући партијску листу на централном тргу у Жешову.

– Дефинитивно нећемо ризиковати безбедност Украјине, тако да наше чвориште у Жешову, по договору са Американцима и НАТО-ом, и даље игра и играће исту улогу. Међутим, ми више не преносимо никакво оружје Украјини, јер се сада наоружавамо најсавременијим наоружањем – рекао је шеф пољске владе.

Овакве речи са усана високог пољског званичника чуле су се први пут од почетка рата у Украјини. Јасно је да после избора 15. октобра све може да се промени. Ако лево-либерали из Грађанске коалиције и њени савезници дођу на власт, они могу да наставе са испоруком оружја Кијеву без икаквих посебних политичких последица по себе. А „Право и правда“, ако остане на власти, може да поништи сопствену одлуку под изговором да је реч о трансферу застарелог наоружања.

Међутим, није узалуд пољски министар за европска питања Шимон Шинковски рекао да ће се Варшава ослањати на јавно мњење у питањима помоћи Кијеву.

– Ако не буде подршке Пољака за такве акције, биће нам тешко да наставимо да подржавамо Украјину као што смо то чинили до сада – рекао је он.

Истина, за сада не говоримо о војним авантурама у Кијеву, већ о социјалној помоћи украјинским избеглицама у Пољској. Конкретно, обезбеђивање радних дозвола, слободан приступ школама, здравствена заштита и породичне бенефиције итд. неће бити продужен 2024. године, рекао је портпарол пољске владе Пјотр Милер.

Међутим, што више гласова добије „Конфедерација“ или политичари из других партија, позивајући на опрез у односу на Украјину, већа је шанса да их нова пољска влада послуша и почне да гура Кијев ка миру.

Извор: Информер

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ