Свет

Почиње рат са Кином? Ситуација је алармантна

Да би се супротставиле кинеској претњи, Сједињене Државе планирају да пошаљу трупе у Аустралију и распореде шпијуне у Канбери.

Две земље су у недељу потписале споразум о широкој војној сарадњи, па ће САД послати своје бомбардере у Аустралију, а Аустралија ће производити муницију за потребе америчке војске.

Да би се супротставиле кинеској претњи, Сједињене Државе планирају да пошаљу трупе у Аустралију и распореде шпијуне у Канбери. Две земље су у недељу потписале споразум о широкој војној сарадњи, па ће САД послати своје бомбардере у Аустралију, а Аустралија ће производити муницију за потребе америчке војске.

Аустралијске ваздушне базе биће проширене за смештај америчких авиона, а САД ће складиштити војне залихе у Аустралији. Војни стручњаци оцењују да су ови потези мање усмерени на одбрану Аустралије, а више на претварање Аустралије у америчку базу за операције у Азији и Пацифику, јер многи верују, како пише лондонски Тајмс, да је сукоб са Кином неизбежан у блиској будућности.

Америчке трупе у Аустралији мање су изложене кинеским пројектилима него америчке пацифичке базе попут оних на Гуаму, Јапану и Филипинима.

Кинески „империјализам“

Прошле недеље, амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је да је понашање Кине на Пацифику „проблематично“. Посебно је критиковао кинеску милитаризацију Јужног кинеског мора. Француска и САД осуђују кинески „империјализам“ на Пацифику. Аустралијски премијер Ентони Албанез упозорио је у јуну да је неопходно радити на спречавању „најгорег сценарија“. Према споразуму, Аустралија и Америка ће успоставити заједнички обавештајни центар до 2024. године.

Званичници америчке Одбрамбене обавештајне агенције биће стационирани са својим аустралијским колегама у Канбери и радиће заједно на питањима од заједничког стратешког интереса у региону Индо-Пацифика. Аустралија и САД су прошле године затечене када је Манасех Согаваре, премијер Соломонових острва, потписао споразум о безбедносној сарадњи са Пекингом, што је изазвало страхове од потенцијалног кинеског војног присуства на мање од 1.000 километара од Аустралије.

Амерички и аустралијски лидери сложили су се на самиту у недељу да испитају како да прошире и ојачају најудаљеније северне аустралијске ваздушне базе – Шергер на полуострву Кејп Јорк у Квинсленду и ваздушну базу Кертин у северној Западној Аустралији. Данас имају само писту и минималан садржај, али би се могли проширити складиштима горива и хангарима за смештај америчких ратних авиона, експлозива и муниције.

Пре тога, веће аустралијске ваздухопловне базе Дарвин и Тиндал су проширене како би се припремиле за веће присуство америчких трупа. База Тиндал ће следеће године моћи да прими шест америчких бомбардера Б-52, што ће омогућити САД да спроводе оперативне мисије користећи тешке бомбардере који могу да носе нуклеарне или друге прецизне ракете.

„Аустралија се укључује у борбу против Кине“

Нови споразум Аустралије и САД се заснива на плановима да британске и америчке подморнице на нуклеарни погон чешће посећују Аустралију следеће године, као и на споразуму Аукус, који су САД, Британија и Аустралија постигли у марту, према којем ће Аустралија добити од Британије флота подморница на нуклеарни погон. Америка овим споразумом проширује своју војну индустријску базу, пише Тајмс, помажући Аустралији у производњи вођених пројектила и ракета за обе земље.

Сем Рогвеен, шеф међународног безбедносног програма Института Лоуи у Сиднеју, упозорава да је Аустралија донела одлуку да уведе америчке борбене снаге и укључи се у борбу против Кине.

„Те судбоносне одлуке прете да увуку Аустралију у рат који није од централног значаја за наше безбедносне интересе и који би могао да се заврши нуклеарном катастрофом“, написао је Рогвеен у часопису Australian Foreign Affairs. Боб Кар, бивши министар спољних послова Аустралије, такође је забринут, рекавши за Тајмс да још није срео аустралијског гласача који је спреман да уђе у рат због Тајвана.

 

 

 

 

 

 

Извор: Јутарњи лист

Ознаке

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ