Група војних официра појавила се на државној телевизији у Габону и саопштила да преузима власт.
Поручили су да не признају резултате суботњих избора на којима је председник Али Бонго победио.
Изборна комисија је саопштила да је Бонго освојио нешто мање од две трећине гласова на изборима за које је опозиција тврдила да су нерегуларни и нелегитимни.
Његово свргавање би окончало 53-годишње владавине његове породице у Габону.
Неколико сати после објаве, на улицама главног града Либрвила изашле су масе одушевљених људи, а потом је на државној телевизији објављено да је председник Бонго у кућном притвору, преноси АФП.
Габон је један од највећих произвођача нафте у Африци, док је скоро 90 одсто земље покривено шумама.
И ова земља је била француска колонија до 1960-их.
Дванаест војника појавило се на телевизији, објављујући да поништавају резултате избора и да распуштају „све институције Републике“.
„Одлучили смо да одбранимо мир тако што ћемо окончати садашњи режим“, рекао је један од официра на ТВ каналу Габон 24.
То се, додао је, односи на „неодговорно и непредвидиво владање које резултира континуираним погоршањем друштвене кохезије што ризикује да земљу одведе у хаос“.
Додали су да су границе земље затворене „до даљег“.
Ако буде потврђено да је пуч успешан, ово ће бити осми државни удар у бившим француским колонијама у Африци у последње три године.
Међутим, већина осталих је била северније, у региону Сахела, где је побуна исламистичких екстремиста довела до пораста незадовољства на рачун влада да нису успеле да заштите цивилно становништво.
Војници су рекли да су из Комитета за транзицију и обнову институција и да представљају снаге безбедности и одбране у земљи.
Погледајте снимак војника и објаве преузимања власти:
A group of soldiers in Gabon have announced on national television that they have seized power, cancelled presidential election results, dissolved institutions and are closing the country’s borders. #GabonMilitaryCoup #CoupinGabon pic.twitter.com/Y2xzM43dnm
— James Agyenim-Boateng (@jagyenim) August 30, 2023
После објаве преузимања власти, одушевљени људи су изашли на улице Либрвила и других градова Габона.
Махали су зеленим, жутим и плавим габонским заставама како би прославили војно преузимање власти и аплаудирали војницима.
Војска их је потом замолила да се врате кућама и удаље од стратешких подручја и објеката.
Новинари агенција Ројтерс и АФП јавили су да су у Либрвилу, главном граду Габона, после објаве војних официра, одјекивали пуцњи.
Није јасно шта се тачно дешава.
Као и на претходним општим изборима у Габону, и на суботњим изборима било је озбиљне забринутости и притужби на ток процеса.
Главни опозициони политичар Алберт Ондо Оса гласа на изборима прошле суботе
Главни опозициони кандидат Алберт Ондо Оса жалио се да на многим бирачким местима недостају гласачки листићи са његовим именом, док је коалиција коју он представља рекла да су имена неких од оних који су се повукли из председничке трке остала на листићу.
Група за кампању Репортери без граница саопштила је да је страним медијима забрањено да уђу у земљу како би извештавали о изборима.
После затварања биралишта, влада је објавила да на снагу ступа полицијски час и ограничила је приступ интернету из, како је образложила, безбедносних разлога.
Противници су оспорили обе претходне победе Бонга на изборима.
Али Бонго, председник Габона, на власти је од 2009. године када је умро његов отац
Бонго је дошао на власт када му је отац Омар умро 2009.
Он је 2018. године доживео мождани удар због којег није био у стању да обавља функцију скоро годину дана, а било је тада и захтева да се повуче.
Годину дана касније, после неуспелог покушаја државног удара, војни побуњеници су послати у затвор.
Габон је земља на западу Африке, на обали Атлантског океана, у којој живи око 2,5 милиона људи разних етничких група.
У земљи преовлађује хришћанство, као водећа религија.
Све до 1960-их година био је француска колонија када је стекао независност.
Извор: ББЦ