Градови широм Кине отворили су данас склоништа од ваздушних напада како би се становницима понудило олакшање од врућине.
Одлука је донета пошто су неуобичајено високе температуре у појединим деловима земље почеле да одузимају животе.
Градови попут Хангџоуа на источној обали Кине, Вухана у централном делу земље и Шиђаџуанг у провинцији Хебеи у близини Пекинга, током прошле недеље најавили су отварање склоништа за ваздушне нападе за становнике који желе да се склоне од врућине.
Како преноси портал ПБС, у Пекингу је овог лета по први пут од 1961. године било више од девет узастопних дана током којих је температура прелазила 35 степени Целзијуса.
Власти су такође издале здравствена упозорења и, како у престоници, тако и другде, обуставиле радове на отвореном.
У последња два месеца градске власти Пекинга приписале су два смртна случаја врућини, односно када се туристички водич срушио и умро од топлотног удара, и када је од топлотног удара умрла домаћица.
Бројни кинески градови почели су да граде склоништа од ваздушних напада током јапанске инвазије почевши од 1937, а са иззградњом је настављено 1950-их, када су се односи Кине и Совјетског Савеза погоршали и Пекинг страховао од нуклеарног напада.
Склоништа су сада често опремљена просторима за седење и нуде приступ води, освежењу, лековима за топлотни удар, а у неким случајевима и погодностима као што су интернет, телевизори и опрема за стони тенис.
Метеоролошке власти упозориле су ове недеље на јаку сушу на северу Кине која може угрозити усеве и преоптеретити електричне мреже, док је у јужној Кини, због тешких поплава, расељено на хиљаде људи током протеклих неколико недеља.
Извор: Танјуг