Данас ће се преко региона премештати хладан фронт доносећи грмљавинске пљускове, који ће понегде бити врло јаки те се за кратко време очекује и преко 15мм талога уз појаву града и врло јаког ветра, посебно у зони самог хладног фонта. Нестабилности ће најкасније стићи до самог југа и југоистока региона и тамо ће већи део дана бити врло топао, а тамо ће оне бити и најређе. Данашњи максимум од +23 на северозападу до око +33 на југоистоку региона, наводи у својој прогнози метеоролог Марко Чубрило.
Наиме, Републички хидрометеоролошки завод издао је рано јутрос упозорење за подручје Србије на временске непогоде.
Како наводи се наводи на сајту РХМЗ, пљускови и грмљавина који се пре подне очекују на северу Војводине, а од послеподнева и у осталим крајевима, локално ће бити праћени градом и јаким или олујним ветром.
Према временској прогнози, већа количина падавина (20 до 40 мм, локално и више) прогнозира се у току вечери, пре свега у западној Србији, а затим у Шумадији и области око Западне и Велике Мораве са тенденцијом премештања падавинске зоне у првом делу ноћи даље на исток и југоисток.
Хрватски Државни хидрометеоролошки завод објавио је мапу невремена које је већ захватило подручје Хрватске и креће се ка Србији,.
Како истиче метеоролог Ђорђе Ђурић, невреме је захватило и Словенију, сада улази и у БиХ и Мађарску и креће се ка Србији. Он додаје да се прогнозирају падавине, локално може доћи и до појаве града, али није у питању ништа алармантно.
Стиже хладан фронт
Како наводи Чубрило, од понедељка до четвртка биће умерено топло и углавном претежно суво. Јутарњи минимуми од +15 до +21 степен Целзијуса, а дневни максимуми од +25 до +32 степена Целзијуса, што је у границама просека. Само се у ноћи ка среди и понегде у среду са премештањем врло слабог, хладног, фронта понегде очекују грмљавински пљускови и то углавном на северозападу региона.
– У четвртак ће се јак хладан фронт приближавати Алпима и испред њега ће се преко нас покренути веома топло струјање из северне Африке. Као последица тога у четвртак и петак ће максимуми бити у порасту и требали би се кретати од +30 до +38 степени Целзијуса. Како се очекује да тај хладни фронт услови у секунданру цикогенезу око 05.08. се рачуна на јаче погоршање времена. У последњих 24х модели више фаворизују секундарну циклогенезу над севером Италије или чак северним Јадраном уместо над Јонским морем као протеклих неколико дана – наводи Чубрило.
Од 5. августа очекује нас јаче погоршање уз грмљавинске пљускове и временске непогоде која ће прво захватити западне, југозападне и северозападне пределе региона као и северни Јадран и затим ће се ширити даље на исток.
– Уколико заиста дође до секундарне циклогенезе негде над северним Јадраном ово погоршање ће се осетније манифестовати и дуж целог Јадрана док ће на копну уследити осетно освежење те би око 07.08. максимуми могло бити од само +14 до +23 степена Целзијуса. ЕЦМWФ симулира и могућност врло обилних падавина, али ту симулацију за сада не треба схватити озбиљно јер се све до средине следеће недеље детаљи око могуће секундарне циклогенезе неће знати – наводи он.
Према његовој прогнози, до 9. августа биће релативно свеже уз повремене пљускове, посебно на истоку региона, док би затим уз стабилизацију уследило и умерено отопљење али за сада нема сигнала да ће барем до око 14. 08. уследи повратак врло високих температура.
Нова суперћелијска олуја?
– Сумирано, данас пролазне нестабилности, понегде и врло јаке, али се суперћелијске непогоде не очекују. Ново, јако, погоршање када ће и оне бити могуће се очекује око 05.08 – закључио је метеоролог Марко Чубрило у објави на свом Фејсбук профилу.
– Сви изнети подаци и процене су резултат моје обраде и тумачења нумеричких модела, за званичне информације пратите државне прогностичке заводе.
Извор: Блиц