У Белој кући се разматра могућност да неуспех Украјинцима буде представљен као привремено примирје, а не трајно мировно решење
Иза затворених врата администрација америчког председника Џозефа Бајдена брине о томе да ли ће Украјина успети да се одупре руској инвазији и у тишини кује планове за могућност да украјинска пролећна офанзива не испуни очекивања!
Уколико се то догоди, све гласнији критичари код куће, али и у иностранству ће део кривице свалити на Белу кућу.
Пораз и напади
Јавно, тим америчког председника Бајдена Украјини исказује безрезервну подршку испоручујући оружје и финансијску помоћ уз напомену „све док буде било потребно“.
Међутим, уколико предстојеће борбе донесу ограничене добитке, званичници администрације најављују да ће бити суочени с нападима са две стране. Једни ће тврдити да би Украјина напредовала да је Бајденова администрација испоручила све што је Кијев захтевао од оружја, нарочито пројектиле дугог домета, борбене авионе и још ПВО система.
Друга страна ће неуспех тумачити као доказ да Украјина не може да истера руске снаге са своје територије.
– Скоро смо у потпуности испунили захтеве за оно што је Украјина рекла да им је потребно за офанзиву, пошто смо у последњих неколико месеци пребацили оружје и опрему – рекао је један званичник администрације који је желео да остане анониман због осетљивости теме.
Ипак, вера у стратешки циљ је једно, вера у добру тактику је друго, а иза затворених врата у Белој кући брину да ли ће Украјина успети. Та забринутост је недавно изашла у јавност током цурења поверљивих војних докумената на друштвеним мрежама.
Строго поверљива процена с почетка фебруара наводи да Украјина неће остварити своје циљеве. Актуелније процене указују на то да би Украјина могла да постигне одређени напредак на југу и истоку, али да неће моћи да понови успех прошлогодишње офанзиве.
Ко ће бити крив
Међу Бајденовим саветницима се разматра могућност да неуспех Украјинцима буде представљен као „привремени прекид ватре, а не перманентно мировно решење“, чиме би остала отворена врата да они у будућности поврате још територија.
Да би Кијев пристао на ту опцију, можда би му требало понудити јаснију перспективу уласка у НАТО уз издашну помоћ Европске уније. Истовремено савезници су најавили да ће покушати да утичу на Кину како би Путина приволела да седне за преговарачи сто.
– Ако украјинска офанзива не успе, администрација може да криви само себе, јер није послала оружје и помоћ кад је то било најпотребније – рекао је Курт Вокер, специјални изасланик за Украјину из Трампове администрације. Како ће савезници реаговати
Европљане кошта подршка
Неуспех украјинске офанзиве могао би да доведе и до промена у престоницама европских земаља.
– Подршка јавности у Европи може с временом да ослаби јер европски енергетски и економски трошкови остају високи.
Цепање трансатлантске подршке ће додатно наштетити Бајденовој администрацији, која неће моћи да задржи подршку Конгреса – рекла је Клементајн Старлинг, директорка и сарадница Истраживачког центра Атлантског савета у Вашингтону. Објавио кандидатуру
Хоће и други мандат!
Председник САД Џозеф Бајден званично је јуче објавио да ће се кандидовати за нови мандат за председничке изборе 2024. Он је од својих бирача затражио да му дају више времена да „доврши посао“, који је започео полагањем заклетве. Бајден, најстарији председник САД у историји, који би на крају свог другог мандата имао 86 година, замолио је бираче да не брину о његовим годинама и продужењу мандата.
Извор: Ало