Важно је што је српска страна конструктивно приступила европском плану споразума са Косовом, у коначници то ће утицати на брзину којом се Србија приближава Западу, изјавио је амбасадор САД у Србији Кристофер Хил.
Србија се већ одлучила да се окрене Западу и мислим да је многим Србима фрустрирајуће што процес траје толико дуго, рекао је Хил у емсији Иза вести.
„Надам се да ће резултат свега овога бити много бољи, бржи темпо (евроинтеграција)“, рекао је амерички амбасадор.
На питање зашто је европски предлог тајан, рекао је да то не би назвао тајном, него нечим што потпада у традиционане дипломатске канале.
„Ако настојите да се дипломатијом бавите кроз медије, појавиће се много неспоразума“, рекао је он и казао да зато сматрам да о таквим стварима треба разговарати искључиво за столом.
Упитан да ли би Александар Вучић „прешао линију“ ако би открио садржај предлога на предстојећој скупштинској седници, одговорио је да је то „хипотетичко питање“, али да је велика расправа у парламенту потребна.
„Да закључим, сматрам прикладним да се о том плану дискутује у скупштини, али остављам другима да одлуче шта треба да буде откривено, а шта не“, рекао је амбасадор.
Он је казао и да се Србија „држи своје политике према санкцијама Русији дуже него што је руска војска држала Херсон“.
„Питање везе Србије са Русијом – можете видети да слаби из дана у дан. Види се да расте интересовање за сарадњу са ЕУ и више заинтересованости за сарадњу са нама“, казао је Хил.
Поновио је став владе САД да Србија треба да се придружи санкцијама Русији, али је додао да није тачно ни да Србија није урадила ништа, јер је осудила руску агресију на Украјину.
На питање да ли је позиција Београда у преговорима са Приштином слабија јер није увела санкције Русији, рекао је да сматра да су то одвојена питања.
Упитан ко више сарађује, косовски премијер Аљбин Курти или председник Србије Александар Вучић, амбасадор се насмејао.
„Кад бих мислио да би одговарање на то питање помогло процесу преговора, одговорио бих, али оставићу то вашој машти“, казао је он.
Истакао је и да је главно питање које се тиче испуњавања Бриселског споразума – оснивање Заједнице српских општина.
„Мислим да постоји хитна потреба да се сви сложе око тога и разумеју да једном кад нешто прихватите морате и да испуните“, рекао је Хил.
Он није хтео да коментарише документе који су „процурели“ у медије, али је истакао да је позиција међународних преговарача „веома добро пренесена и у Београду и у Приштини“.
Упитан да ли може да потврди сазнања Н1 да САД немају разумевање за именовање Александра Вулина на чело БИА и да ће због тога замрзнути сарадњу са том агенцијом, рекао је да неће говорити јавно о безбедносним питањима и приватним дипломатским контактима.
„Постоји неколико ствари које САД схватају веома, веома озбиљно, а једна од њих је обавештајна сарадња. Али зауставићу се овде и остало препустити вашој машти“, рекао је Хил.
Извор: Н1