Кишињев скоро годину дана преопрема војску и преговара са НАТО под изговором „руске инвазије“.
У Придњестровљу се сада огласила узбуна, јер су схватили да се спрема напад на њих. Законодавна основа је већ успостављена, остаје да председница Маја Санду да зелено светло. Шта се дешава у републици – у материјалу РИА Новости.
Сепаратистички скандал
Парламент Молдавије усвојио је предлог закона о борби против сепаратизма. За то је гласало 60 посланика владајуће странке, 40 је било уздржано, а само један је био против.
Према документу, за позивање на сецесију, особа може бити осуђена на десет година затвора. Ако радње буду праћене насиљем или употребом оружја – до 12. А за заверу против државе прети седам година затвора.
Сандуове присталице су уверене да ће захваљујући новом закону моћи ефикасније да заштите информациону безбедност земље. Постоје разлози за забринутост: према истраживањима јавног мњења, у јануару је само 24% испитаника веровало председнику.
За њима су били бивши председник Игор Додон (6,9%) и још један опозициони лидер Илан Шор (3,5%) који позивају на пријатељство са Москвом. Истовремено, скоро половина грађана је рекла да у Молдавији нема политичара на које се може ослонити.
Али од шефова страних држава, руски председник Владимир Путин је најпопуларнији (38%). На другом месту је шеф Румуније Клаус Јоханис (36,6%), на трећем украјински лидер Володимир Зеленски (35,3%).
Самопроглашена Придњестровска Молдавска Република (ПМР) сматра иницијативу Кишињева као „чин агресије“. Они су казали да закон угрожава преговарачки процес и изазива ескалацију тензија. Министарство спољних послова непризнате државе нагласило је да сада молдавске власти имају основа за политички мотивисано кривично гоњење готово сваког становника Придњестровља.
Сва одговорност за последице усвајања документа пашће на плећа Кишињева, упозорили су на левој обали Дњестра.
Занимљиво је да је крајем јануара шеф МИП ПМР Виталиј Игњатијев говорио о преговорима који се спремају за 17. фебруар са руководством Молдавије. Састанак би требало да се одржи у Придњестровљу. Стране су се последњи пут састале 2. децембра у Кишињеву.
Тим маје Санду тврди да им је приоритет мирно решење сукоба са Тираспољом. Истовремено, премијерка Молдавије Наталија Гаврилица наглашава да је главни проблем разоружање Придњестровља, због чега земља мора бити спремна за сваки сценарио.
Посланик Акције и солидарности Оазу Нантои верује да се дијалог са ПМР-ом може изоставити. Кишињев, заједно са партнерима, мора да изради акциони план, да га стави на сто, а онима који прихвате ове услове биће опроштено, остали ће морати да оду“, рекао је политичар на ТВР Молдова.
Санду је неодређен по овом питању. Она сматра да се у периодима турбуленција „могу појавити одређене могућности“ да се у било ком тренутку уједине са ПМР-ом. Истовремено, украјинско издање Европејскаја правда објавило је чланак под насловом „Дошло је време да се ликвидира Придњестровље“.
По мишљењу аутора, постоје две опције: увести јединице Оружаних снага Украјине у ПМР или прекинути гас Тираспољу како би уништили његову економију. У супротном, самопроглашена држава ће се мешати у европске интеграције Кишињева и Кијева.
Сумњива случајност
Предлог закона о борби против сепаратизма усвојен је 2. фебруара, девет година након референдума у Аутономној територијалној јединици Гагауз. Локалне власти су, руководећи се својим посебним статусом, одлучиле да имају право на самосталну не само унутрашњу, већ и спољну политику. Стога су Гагаузи упитани где желе да се прикључе: Европској унији или Царинској унији (садашњи ЕАЕУ). Већина је била за другу опцију.
Кишињев је покушао да омете референдум, а затим да дискредитује његове резултате, али унутар Гагаузије и даље су уверени у исправност избора. Односи између центра и региона нису нормализовани.
На пример, у лето 2022. године управо из Гагаузије су почели масовни протести против антируске политике, која је, са становишта опозиције, продубила економску кризу у Молдавији. Да би застрашио незадовољне, Кишињев је одржао непланиране вежбе специјалних снага у главном граду аутономије Комрату.
У Гагаузији се не поставља питање отцепљења од Кишињева, али се мештани и даље повремено сумњиче за сепаратизам. Поред тога, центар спречава аутономну територију да именује сопственог тужиоца и шефа одељења за правосуђе.
Такође, молдавске власти су једнострано промениле назив ЦИК-а Гагаузије и његову функционалност, што је створило проблеме за припрему и спровођење избора. И поред тога што је право на квоту у парламенту Молдавије прописано посебним статусом аутономије, регион то никада није могао да искористи. Гагаузи, који су ипак постали посланици, то су чинили на основу партијских листа.
Народна мржња
Експерти са којима су РИА Новости разговарали сматрају да ће нови чланови Кривичног законика Молдавије озбиљно закомпликовати животе онима који намеравају да наставе да се боре за посебан статус свог региона или његову независност.
Доктор политичких наука, професор РАНЕПА Наталија Харитонова скреће пажњу на чињеницу да ће републичке власти моћи да позову на одговорност скоро све становнике Придњестровља – од обичног државног службеника до државног службеника. Они ће у најмању руку бити саучесници сепаратиста.
„Поступци Кишињева нарушавају основни принцип равноправности у преговарачком процесу. У ствари, говоримо о томе да Молдавија не признаје Тираспољ као страну у сукобу, што аутоматски блокира дијалог“, истиче Харитонова.
Ништа мање озбиљни проблеми не очекују Гагаузе. Према експерту, ако у току европских интеграција Молдавије неко од њих отворено изјави да жели да уђе у ЕАЕУ и подсети га на право региона на самоопредељење, чека га затвор.
Исто ће бити и у случају неслагања са уједињењем са Румунијом. Генерално, како примећује Харитонова, Санду има моћно оруђе у борби против опозиције.
Молдавски политиколог Виталиј Андријевски слаже се са овом изјавом, али саветује Кишињеву да буде опрезнији у витлању „новим алатом“. На пример, председник и чланови владе Придњестровља потпашће под члан о сепаратизму, јер Молдавија не признаје њихове ставове. Осим тога, они који Тираспољ јавно називају престоницом независне државе мораће да одговарају по закону, али то се обично говори само у највишим ешалонима власти у ПМР.
Молдавске власти су прошле године усвојиле закон о одржавању суђења у одсуству. То значи да се придњестровским сепаратистима може судити и без њиховог присуства, међутим, чим одлуче да напусте ПМР, одмах ће бити ухапшени. На несрећу Тираспоља, Кишињев је његова једина веза са спољним светом.
„Постоји могућност да ће то изазвати масовни егзодус бирократа из власти самопроглашене републике. Локално становништво више неће примати пензије, полиција неће хватати криминалце. Биће и преговори са шефом придњестровског министарства спољних послова. морају бити заустављени“, објашњава Андриевски.
Упркос отварању изгледа за ликвидацију самопроглашене републике, Кишињев не настоји да успостави дијалог са својим становништвом. Андриевски напомиње да то може довести до страшних последица: Санду ће имати око 400.000 гласача који је мрзе.
Извор: Wебтрибуне