Србија је, нажалост, на добром путу да је опет задеси епидемија малих богиња.
Проценат вакцинисаних ММР вакцином која штити од малих богиња, заушака и рубеола износи 74,8 одсто, а за колективан имунитет потребно је 95%, упозоравају из Института „Батут“.
Неславни рекорд, према подацима „Батута“ од претходних година, држи Нови Сад са свега 24 одсто.
Због тренутне ситуације стижу упозорења.
– Није питање да ли ће нам се вратити морбили, већ је само питање када. Ја се не бих изненадио да то буде врло брзо, а родитељи треба да буду свесни да је њихово дете рањиво, ако није добило на време вакцину – наглашава проф. др Милош Марковић из Института за микробиологију и имунологију при Медицинском факултету у Београду.
– Када дође до епидемије малих богиња, болест се врло брзо шири у популацији која није вакцинисана или није преболела болест, ми смо имали једну такву ситуацију баш пред пандемију. На жалост, имали смо 15 смртних случајева, велики број хоспитализованих – каже др Драгослав Поповић из Удружења за јавно здравље Србије, а преноси РТС.
Мале богиње су озбиљна вирусна инфекција која може утицати на здравље, раст и развој деце. Осим директних последица инфекције на организам, које могу бити и смртоносне, вирус малих богиња такође слаби имуни систем и чини децу подложнијом другим заразним болестима попут упале плућа и дијареје, чак и месецима након самог заражавања малим богињама код оних који их преживе. Током епидемије малих богиња у Србији између 2017. и 2019. године, било је неколико хиљада заражених и хоспитализованих и 15 смртних случајева, од чега четворо деце млађе од четири године
И Уницеф апелује на вакцинацију
Вакцине спадају у највећа глобална јавноздравствена достигнућа. Вакцине већ више од два века безбедно смањују разорни утицај болести попут дечије парализе, малих и давно искорењених великих богиња, и помажу деци да одрастају здрава и срећна. Захваљујући напорима уложеним у имунизацију широм света, деца могу да ходају, да се играју, плешу, уче. Вакцинисана деца постижу бољи успех у школи, а позитивни економски утицаји се осећају у њиховим локалним заједницама. Процењује се да су вакцине данас један од најделотворнијих начина за унапређење глобалног благостања. Делују као штит за породице и заједнице.
Данас постоје вакцине против више од двадесет и пет смртоносних болести, укључујући и ММР вакцину која у две дозе пружа целоживотну заштиту од три вирусна обољења. Па ипак, многе земље широм света и даље имају проблема са вакцинисањем целокупне популације деце. Међутим, Србија је у привилегованом положају јер има адекватан број свих потребних вакцина које су лако доступне становништву.
„Иако се чини да смо на корак од избијања епидемије малих богиња у Србији, та ситуација се може избећи! Квалитетне и безбедне вакцине су доступне у Србији, а педијатријским службама је лакше приступити сада него у периоду пандемије вируса ЦОВИД-19 која је у великој мери иза нас“, подвукла је Деyана Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији.
„Ангажовање кључних актера у процесу имунизације – здравствених радника – лекара, педијатара, медицинских сестара, стручњака из области јавног здравља, али и родитеља, наставника, доносиоца одлука – може довести до брзе вакцинације оних који су пропустили да приме своје дозе ММР вакцине и тиме до веће заштите све деце, нарочито оне која су у највећем ризику због слабог имуног система. На тај начин ће се смањити и ризици од епидемије и болести. Позивамо родитеље да потраже проверене изворе информација о вакцинама и имунизацији, да разговарају о стварима које их брину са здравственим радницима и донесу праву одлуку на основу свих информација – а то је да одмах вакцинишу своју децу“, додала је Костадинова, а преноси Уницеф портал.
Извор: Srbija Danas