Иако је Путин први „начео“ Украјину, полако се откривају и остали који би желели парче ове земље за себе
„Фудбал није политика. Немојмо у њему да тражимо нешто чега нема. Репрезентација Мађарске представља сваког Мађара, без обзира на то где он живи”, написао је поводом актуелног Светског купа на друштвеним мрежама мађарски премијер Виктор Орбан.
Поменути се недавно појавио на фудбалској утакмици тима државе коју води против репрезентације Грчке огрнут шалом на којем су биле исцртане границе тзв. велике Мађарске, када су овој држави припадали и делови територија Румуније, Хрватске, Словачке, Србије, Аустрије и – Украјине.
Подсетимо, реч је о границама пре тзв. Тријанонског споразума 1920. којим је ова држава, која је претходно била у оквиру Аустроугарске, изгубила чак 72 одсто своје територије, док је три милиона етничких Мађара остало ван матичне земље. Иначе, контуре Мађарске у поменутим границама неретко се виђају приликом разних званичних свечаности или као мотив у изради сувенира.
Додајмо и да су још на почетку руске специјалне операције у Украјини мађарски свештеници изражавали наду да ће Будимпешта поново преузети контролу над Закарпатском облашћу. Како је тада пренео „Њујорк тајмс”, становништво које живи у поменутом региону на покушај руске војске да се приближи Кијеву и да га евентуално заузме уопште није гледало – неблагонаклоно.
„У пограничним местима са Мађарском стрепња је висила у ваздуху. Неки су свештеници првих дана рата чак позивали вернике да сачувају наду да ће по паду Кијева регион заузети Мађарска. Истини за вољу правих потврда ових нагађања нема”, преноси амерички лист и додаје: „Мађарски ТВ канали не придају много пажње тврдњама Кијева како Русија жели да преузме делове украјинске територије и уместо тога подржавају намере Москве да заштити мањине које говоре руским језиком, а што исте мало разликује од етничких Мађара”.
Нешто пре Орбана бивши шеф дипломатске службе Румуније и политиколог Андреј Марга такође је изјавио да се Украјина простире у границама које нису природне и да би делове своје територије требало да врати Русији, Мађарској, Пољској и Румунији. „Тврдим, под пуном одговорношћу: Украјина се простире унутар неисторијских граница и дужна је да Закарпатје препусти Мађарској, Галицију Пољској, Буковину Румунији… Дакле, земљама којима те територије историјски припадају”.
Јавили су се и Пољаци уопште не скривајући амбиције да и они једно парче Украјине ставе под своју контролу. Мада изузетно ревносни када је у питању вербална подршка суседу, у Варшави су свесни да би за њих било какво уплитање у дешавања на терену могло лако да се врати као бумеранг. Зато се ослањају на савезника са северноамеричког континента у нади да ће им управо он омогућити испуњење жеља о „исправљању” граница. Недавни инцидент са украјинским противваздухопловним ракетама које су пале на пољску територију и изазвале погибију двоје људи, уписане су у Варшави као поен који ће кад-тад доћи на наплату.
Изгледа да је одлука Русије да под своју заштиту преузме Донбаску и Луганску републику и Херсонску и Запорошку област и код других земаља са простора централне Европе отворила територијалне апетите. Наравно не без разлога, јер овај део Старог континента одувек је био склон цртању нових међа, сеобама народа и ратним пустошењима. Уосталом, управо овде било је једно од главних попришта досадашња два светска рата.
Другим речима, све осуде руске војне акције у Украјини Европљанима служе само као покриће за сопствене претензије. Нема сумње да у Мађарској, Пољској, Румунији… врло пажљиво чекају какав ће бити исход у суседној им држави да би по окончању ратних дејстава, а можда и уочи краја драме, изашли са својим „легитимним” захтевима.
У Кијеву ће свакако морати да рачунају и на захтеве Сједињених Америчких Држава. Не треба ни сумњати да свака америчка ракета, тенк или борбено возило дотурени у Украјину – имају своју цену. А како видимо рачун је све већи, и што је најважније, Украјина са својом економијом, до пред рат најслабијом у Европи и поготово у садашњем разрушеном стању, те паре неће моћи да исплати. Мораће да се понечега одрекне. Можда баш неких територија.
Како казују енциклопедије, држава Украјинаца настала је одвајањем Украјинске Совјетске Социјалистичке Републике од дотадашње уније са другим совјетским републикама, а по распаду Совјетског Савеза 1991.
Овде је било и седиште источнословенске културе у средњем веку, пре но што је подељена између Руског царства, Пољског краљевства, Велике кнежевине Литваније, Аустријског царства и Османског царства. Кратак период независности (1917–1921) након велике Октобарске револуције окончан је укључивањем Украјине у Совјетски Савез (1922), садашње границе успостављене су 1954. а нову независност, како рекосмо, стиче по распаду СССР-а.
Извор: Ало