Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти објавио је да прихвата захтев САД и да за 48 сати одлаже примену мере кажњавања возача са српским регистарским ознакама.
„Захваљујем амбасадору Ховенијеру на његовој посвећености и ангажовању. Прихватам његов захтев за одлагањем за 48 часова мере изрицања казни за нелегалне „КМ“ (и друге) аутомобилске таблице. Срећан сам што ћу радити са САД и ЕУ на проналажењу решења у наредна два дана“, објавио је Аљбин Курти на Твитеру.
Амерички амбасадор Џеф Ховенијер је претходно објавио да су Сједињене Америчке Државе забринуте због тога што Београд и Приштина нису постигли споразум за решење кризе на Косову и Метохији.
„Ми смо од косовске владе затражили да одложи за 48 сати примену мере кажњавања, како би омогућила Европској унији и Сједињеним Америчким Државама даље ангажовање страна на проналажењу решења“, навео је Ховенијер.
Стејт департмент: И Курти и Вучић треба да направе уступке
Претходно, портпарол Стејт департмента Нед Прајс саопштио је да су САД разочаране што Београд и Приштина нису успели да се договоре о решењу за спор око регистарских ознака.
Поручио је да и Курти и председник Александар Вучић треба да направе уступке како би били сигурни да неће бити угрожене деценије тешко постигнутог мира, у ионако крхком региону.
„Придружујемо се Европској унији у позиву Косову да одмах обустави све планиране мере, које би довеле до ескалације тензија, укључујући и наметање казни за возила. Обе стране треба да се уздрже од предузимања провокативних корака, да испуне своје обавезе у оквиру дијалога који води ЕУ, и да се конструктивно ангажују на постизању одрживог решења“, истакао је Прајс.
Полиција у Приштини најавила је јуче, после неуспешних преговора у Бриселу и позива западних званичника и председника Александра Вучића да се сачува мир, да ће данас у осам часова почети да спроводи меру кажњавања власника возила са српским таблицама.
На могућу ескалацију упозорио је јуче и генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, који је поручио да се она мора избећи и да Кфор остаје на опрезу.
Из команде мисија Кфора и Еулекса истакли су да њихови припадници, иако су присутни на терену, не могу да преузму улогу полиције и да то није у њиховом мандату.
У исто време, јуче поподне су примећени покрети специјалних јединица Приштине у оклопним возилима из базе Белведере на југу Митровице ка северу, где су иначе смештене четири базе мобилне јединице граничне полиције.
Тензије на Косову и Метохији појачане су у претходном периоду упркос апелима из Сједињених Америчких Држава и Европске уније, које су Куртију упутиле више позива да одложи примену одлуке о таблицама, али и да поштује Бриселски споразум.
Срби на северу не желе да мењају српске таблице са акронимима градова на Косову и Метохији, јер им је, кажу, то једна од последњих веза са централном Србијом.
Зато су, али и због одбијања Приштине да спроведе Бриселски споразум и формира Заједницу српских општина, пре две недеље напустили институције у Приштини и на северу Косова и Метохије, укључујући и више од 500 полицајаца.
Патроле Еулекса су од тада на улицама на северу, а претходних дана су појачане.
Извор: Курир