„Оне се морају некако уништити, вероватно одакле се лансирају. Немамо ефикасна средства за борбу против балистичких пројектила, осим да их физички уништимо у фази лансирања“, објаснио је.
Ихнат је рекао да иранске ракете имају „домет од 300 до 700 километара, што у принципу неће бити ништа ново за Украјину, јер се Искандери руске производње користе од првог дана рата“.
„Мислим да и врх војске и наши партнери раде на овом питању, тражећи ефикасне начине да се супротставе овим новим претњама“, рекао је Ихнат.
The Economist: Iran and Russia have agreed to deliver missiles
Tehran and Moscow reached an agreement to deliver Iranian missiles Fateh-110 (300km) and Zulfikar (500+km) to the territory of Crimea and by sea to Russian ports in the Caspian Sea, writes The Economist pic.twitter.com/Xvzz0B0Xb6
— Sprinter Monitor (@SprinterMonitor) November 7, 2022
Два најјача украјинска средства за одбрану од иранских ракета су недавно испоручени, а то су најсавременији немачки противваздушни систем ИРИС-Т СЛМ и амерички НАСАМС, који је модернији и ефикаснији противваздушни штит од свих постојећих украјинских ракетни системи земља-ваздух кратког и средњег домета који датирају из совјетског доба.
Али поуздана одбрана од нисколетећих пројектила и дронова је веома изазовна чак и за најнапреднију светску мрежу противваздушне одбране, тако да чак и уз надоградњу, значајан број иранских пројектила и даље може да погоди мету.
Балистичке ракете погађају много јаче од крстарећих ракета и имају далеко веће бојеве главе од самоубилачких дронова великог домета.
Војни аналитичари кажу да је прецизност иранских балистичких ракета кратког домета прилично импресивна, а њихова тачност је више него довољна да уништи украјинске чворове за производњу и дистрибуцију електричне енергије, узрокујући потенцијално катастрофалну штету.
Украјинци су до сада доказали да су чврсти као ексери и веома прилагодљиви променљивим условима рата. Показали су и велику способност у уништавању пројектила и дронова пре него што су стигли до жељених циљева, међутим, и мањи део који нису успели да пресретну нанео је огромну штету. Страхује се да би стотине иранских балистичких пројектила које сада улазе у војну једначину могле озбиљно поткопати досадашњу ефикасност Украјине у пресретању и обарању.
На питање колико је забринут због могућих напада иранских балистичких ракета, шеф украјинске обавештајне службе генерал-мајор Кирил Буданов је прошле недеље рекао:
„То је озбиљна претња јер су, за разлику од руских пројектила, иранске ракете веома прецизне, веома брзе и њихове карактеристике доказане у борби.“
⚡️⚡️Head of Ukrainian military intelligence, Major General Kirill Budanov: "Russia can use Iranian Fateh-110 and Zolfaghar missiles as early as November" pic.twitter.com/UTF73kDqe2
— War Monitor (@WarMonitors) October 30, 2022
Извор: Б92