ВОЈНУ помоћ рекламирану на сва уста, коју ће Американци доставити Украјини, плаћаће синови и унуци Украјинаца. Такву помоћ у Другом светском рату СССР је годинама враћао, а Русија је, као наследница, отплатила дугорочни кредит тек 2006. године.
У овом рату Украјине и Русије најбоље ће проћи Америка. Из Вашингтона диктирају украјинском руководству и хушкају их да ратом реше своје односе са Москвом, а што Украјинци гину у великом броју, њих не брине. САД ће зарадити двоструко на продаји оружја и војне технике, као и на продаји скупог гаса Европи. Послушни Европљани су на почетку гунђали, али су, осим часних изузетака, прихватили америчку уцену и плаћаће много скупље амерички течни гас који ће се довозити танкерима.
Продајући Украјини оружје, САД и Велика Британија ће запослити своју војну индустрију, а касније зарађивати на продаји резервних делова. Терајући бивше социјалистичке земље, сада чланице НАТО, да совјетско оружје предају Украјини, Вашингтон ослобађа простор за своје војне фабрике које војну технику пласирају у Пољску и друге источноевропске земље.
Вашингтон је наговорио Пољску, Словачку и Кипар да дају своје оружје Украјини. Тенкове ће предати Пољаци и Кипар, а Словачка је проследила дивизион С-300, који су Руси, у међувремену, уништили у једном украјинском складишту. Кипар је дао и своје ударне хеликоптере Ми-38. Руководство у Варшави се већ договорило да купи 250 тенкова „абрамс“, а Братислави су обећали заштиту „патриотима“. Какву ће компензацију Никозија добити, засада се не зна.
Велика Британија је обећала 120 јединица оклопне технике, као и противбродске ракете. На другој страни, немачки канцелар Олаф Шолц не жури да пошаље савремене тенкове Украјини. Кијев је тражио од Немаца сто тенкова „леопард“.
И генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг каже да треба да се настави достава оружја Украјини колико год јој буде потребно, јер се она бори за „наше вредности, слободу и демократију“. Једино нико од њих не говори колико ће Запад зарадити на рату у Украјини.
У западну Украјину железницом се може доћи преко Чопа и Лавова, па до Житомира до Кијева. Управо зато, пребачено оружје може бити лака мета за прецизне руске ракете.
Извор: Новости.рс