Свет

Алармантно! НАТО ПРЕКО ПОЉСКЕ КРЕЋЕ У РАТ СА РУСИЈОМ? Варшава планира да у Украјину пошаље 10.000 војника

Од почетка рата у Украјини Пољска је врло активна у различитим евроатлантским структурама и регионалним иницијативама које су усмерене против Русије и њеног председника Путина, а на специјалном самиту НАТО-а у Бриселу, који је заказан за 24. март, Варшава ће формално поднети предлог мировне мисије у Украјини

Предлог у Бриселу ће представити председник Анџеј Дуда. Овај план предвиђа стварање међународног мировног контингента до 10.000 војника, који би требало да чине војници из неколико земаља, укључујући и земље НАТО.

Уз одобрење власти Украјине, ова „мисија“ би имала задатак да, како наводи пољски лист, обезбеђује хуманитарне залихе и хуманитарне коридоре, укључујући стварање зона забране летова изнад њих. Једна од варијанти овог плана би укључивала и стварање „зоне забрањеног лета“ изнад највећих украјинских градова.

Овај план је наводно последица прошлонедељне посете Кијеву премијера Пољске, Чешке и Словеније и заменика премијера Пољске Јарослава Качињског.

Председник Дуда жели зелено светло од САД

Како наводи пољски медији, за сада у Варшави постоји озбиљно неслагање између владе и председника, јер је председник Дуда вољан да прихвати овај пројекат само ако Американци дају „зелено светло“. Стога, и пре ванредног самита алијансе у четвртак у Бриселу, пољски предлог треба да буде упућен Белој кући председнику Сједињених Држава Џоу Бајдену, чија ће одлука де факто одредити даља дешавања. Амерички лидер ће у главни град Пољске доћи право из Брисела, дан после самита НАТО.

За сада се не зна став Вашинтона, који би био кључан за успех читавог ризичног подухвата. Портпарол америчког Стејт департмента Нед Прајс, замољен да прокоментарише предлог Пољске, изјавио је пре неколико дана да би слање америчких трупа у Украјину само подгрејало емоције, што значи да су САД против слања својих трупа у Украјину.

Овакав став америчке администрације синоћ је поновила и портпаролка Беле куће Џен Псаки, која је уверила да су САД спремне да разговарају о пољском предлогу мировне мисије у Украјини, али – како је јасно назначила – Американци не би слали своје трупе.

Раније је пољски предлог за мировну мисију одбио и НАТО. Генерални секретар Јенс Столтенберг је, додуше, уверавао да су савезничке земље спремне да пруже сву неопходну подршку Украјини, али и навео да су се савезници такође сложили да НАТО не сме да премешта своје снаге ни на копнену територију Украјине ни у њен ваздушни простор.

Могућа подршка из Литваније и Данске

Упркос овим званичним ставовима, пољске власти не губе наду у успостављање мировне мисије у Украјини. Пољски предлог за сада може да рачуна на подршку данске и литванске владе, које су званично изразиле спремност да размотре слање трупа у оквиру мировне мисије. Пољска интензивно убеђује и друге западне престонице, а идеја о успостављању такве мисије постала је главна тема свих дипломатских разговора и активности пољских власти.

Пољски лидер Анџеј Дуда рекао је на конференцији за новинаре у Букурешту да Северноатлантска алијанса треба да сматра да је ослобођена обавеза које произилазе из Оснивачког акта Русија-НАТО, потписаног 1997. године.

Према речима  председника Пољске, присуство НАТО трупа у источној Европи требало би да престане да буде привремено и ротационо, да се трансформише у трајно.

Коментаришући овај план, руски портал Взгљад наводи да је пољска идеја стварање контингента са учешћем неколико земаља НАТО-а, али сама алијанса не би доносила одлуке. Осим тога, ако Варшава, самоиницијативно, пошаље трупе у Украјину, онда на њу неће важити пакт о колективној одбрани НАТО-а.

Озбиљности ситуације доприноси и чињеница да је Пољска одлучила да протера 45 руских дипломата.  Истовремено, министар спољних послова Русије Сергеј Лавров упозорио је Запад да појављивање мировних снага Северноатлантске алијансе на украјинској територији прети директним сукобом Оружаних снага Русије и НАТО-а.

Док се размишља о овом предлогу, руски портал Взљад наводи да се америчке војне јединице које се налазе у Пољској повлаче на границу са Белорусијом и у област украјинско-пољске границе.

Алексеј Џермант, истраживач Института за филозофију Националне академије наука Белорусије сматра да је могуће оваквим акцијама Пољска и САД покушавају да повуку део снага Белорусије са украјинског правца.

– Пољска би могла да покуша да преузме део западних региона Украјине ако добије дозволу од Сједињених Држава, па чак и „преко” одлуке НАТО-а. Варшава ће такође донети такву одлуку ако види да Русија иде дубоко у Украјину, а Кијев губи контролу над целом територијом земље“, додао је он.

– Међутим, Запад треба да схвати да је белоруска војска са ракетним наоружањем, снагама за специјалне операције и другим јединицама озбиљан фактор одвраћања, истакао је Џерман.

Амерички политиколог Малек Дудаков сматра да поводом пољског плана тек треба да видимо званичан став Џоа Бајдена, који и даље покушава да одржи формалну неутралност НАТО-а у украјинској кризи.

– Али он би могао да промени свој став ако га убеде земље источне Европе чланице НАТО, нагласио је аналитичар.

 

Извор: Новости.рс

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ