Лидери европских земаља, америчких савезника и стручњаци за геополитику су „збуњени“ изјавама америчког председника Џозефа Бајдена
Из његових изјава произлази да је ратни циљ Вашингтона у украјинско-руском сукобу промена власти у Москви, јер то европски савезници сматрају „супротним напорима Запада да се не пружи оправдање за заоштравање руске војне акције у Украјини“.
То данас пише француски лист „Фигаро“, а сви европски медији указују и на изјаве француског председника Емануела Макрона и немачког канцелара Олафа Шолца да је кључно рат у Украјини преокренути ка обустави ватре и преговорима, па је зато нужно и разговарати с челницима власти и у Kијеву и у Москви.
У име ЕУ се од Бајденовог „ратног циља“ оградио и високи представник Жозеп Борељ, нагласивши да „ми не тежимо промени режима, јер су руски грађани ти који треба да одлуче ако желе промену режима, ако они, наравно, то могу да одлуче“.
Угледни немачки аналитичар, новинар немачког издања „Фајненшел тајмса“ Волфганг Муншау поставља питање да ли Бајденова изјава значи и да Европљани сад знају који им је стратегијски циљ у подршци Kијеву у украјинском рату.
Муншау предочава да би тај циљ значио да се креће у рушење режима који има стратегијску нуклеарну моћ и поставља питање: „Да ли претња Путину може да се протумачи како коме падне на памет: као трабуњање неког сенилног председника, или је то објава рата“?
„Прва ствар коју лидери Европске уније морају да учине јесте да се јасно усредсреде и одлуче међу собом шта је тачно наш циљ у овом рату“, указује немачки аналитичар.
„То јесте изненађујуће сложено питање с многим могућим одговорима… да ли заиста желимо промену (руског) режима, да ли желимо да Путин буде званично поражен“, пита Муншау.
И предочава да „са европског видика ништа добро не може доћи од трућања неког америчког председника о промени режима у Русији зато што то собом носи могућност нуклеарног рата у Европи“.
Макрон ће данас поново разговарати телефоном с руским председником Владимиром Путином у покушају да се нађе основ за суштинске преговоре о прекиду рата у Украјини, али европски медији и аналитичари постављају питање да ли амерички савезници у ЕУ и НАТО знају јасно шта је циљ великог и вишегодишњег америчког ангажовања у Украјини.
Тако се указује и на то да је Бајден у Варшави одржао прави „ратни савет“ с пољским председником Дудом, шефовима дипломатија и министрима одбране САД и Украјине, али без присуства других кључних европских савезника, рекавши први пут и да Американци обучавају украјинске војнике у Пољској.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг је такође рекао да су НАТО стручњаци обучили и опремили најсавременијим оружјем „десетине хиљада украјинских војника“, а како су пренели и медији, чиме је руководио амерички генерал Дучич. Бајденове изјаве у Варшави су, додуше, покушали да неубедљиво оповргну званичници у Вашингтону, као уосталом и то да Бајден није рекао то што је рекао, односно да „Путин не може остати на власти“, већ да је то само његов „морални став“ а не званична политика и циљ Вашингтона.
Француски лист „Монд“ сажима велику недоумицу Европљана у погледу онога што они могу и треба да учине да се оконча рат у Украјини у закључак да „Западњаци желе да зауставе рат а да у њему не учествују… Они не желе да буду директно увучени у тај сукоб, нити да се лише руског гаса“.
Извор: Б92