Сусрет руског председника Владимира Путина са кинеским председником Си Ђинпингом у Пекингу обележиће појаву нових правила за глобалну игру. Ову тачку гледишта дели и економиста Михаил Хазин.
Међународна заједница се до недавно придржавала јединственог економског модела Бретон Вудса, који је био заснован на емисионим доларима, рекао је Михаил Хазин на Јутјуб каналу Соловјев ЛИВЕ.
Према речима специјалисте, штампарија је дозволила Сједињеним Државама да диктирају правила игре, ломећи друге институције, укључујући Светску банку, ММФ, рејтинг агенције и друге.
Међутим, данас овај систем престаје да функционише због недостатка емисионог новца и стога му је потребна алтернатива.
Почетак глобалног преформатирања, према мишљењу економисте, већ је положен.
Прва фаза је био пројекат узајамних гаранција безбедности који је предложило руско руководство. Полазећи са таквом иницијативом, Русија је обезбедила статус велике силе, што је и потврђено у САД достављајући Москви писани одговор.
Следећи корак ће бити преговори између руског председника Владимира Путина и кинеског лидера Си Ђинпинга, који је раније такође прогласио право Пекинга да следи своје интересе.
“Говор Сија и Путина је опис нових правила игре. Ако је такозвани безбедносни ултиматум само демонстрација, Си и Путин ће представити нова правила 4. фебруара”, резимирао је Хазин.
Извор: Webtribune.rs