БАЗНЕ станице потврдиле су да је мобилни телефон 27-годишњег Сплићанина посљедњи пут регистрован у близини ресторана на шеталишту уз Саву. Након тога губи му се траг.
Мобилни телефон Матеја Периша, несталог Сплићанина за којим се већ 11 дана трага у Београду, искључен је и није пронађен од ноћи када је нестао. Према најновијим подацима који су се појавили у медијима, базне станице потврдиле су да је телефон овог младића посљедњи пут регистрован у близини ресторана на шеталишту уз Саву и да је после тога нема никаквих трагова од њега.
Шта се све може сазнати од оператера и с базних станица, објаснио је Ђуро Лубура, телекомуникацијски стручњак и стални судски вештак за телекомуникације, технику и методологију прислушкивања за хрватски „Вечерњи лист“.
– Мобилни у случајевима потраге за несталом особом може бити изванредно помоћно средство, посебно ако држава има имплементиран Адванцед Мобиле Лоцатион (АМЛ) састав и ако телефон није угашен. Србија за разлику од Хрватске нема АМЛ који хитним службама у случају потраге за несталом особом омогућује прецизно лоцирање мобилног апарата, а чини се и да је мобилни несталог младића у тренутку покретања потраге већ био искључен – појашњава Лубура за поменути лист.
АМЛ састав, дакле, не би помогао и да га Србија има јер је телефон несталог младића, према тренутно доступним информацијама, био искључен у тренутку покретања потраге. Међутим, Лубура указује да се и без тог састава и с угашеним телефоном може доћи до значајних информација.
– И у таквим ситуацијама полиција може добити информације о томе с ким је нестала особа разменила позив или СМС, те приближно којим локацијама се кретала на основу базних станица на које је телефон био спојен. Ти су подаци спремљени у базама локалног телеком оператора, независно о томе што је нестали младић у мобилном имао СИМ картицу хрватског оператора и што мобилни није пронађен – каже телекомуникацијски стручњак.
Одговарајући на питање колико су подаци с базних станица прецизни, Лубура је истакао да је прецизност лоцирања већа у густо насељеним подручјима јер има пуно више базних станица с мањим подручјем покривања.
– Комбинујући те податке и информације прикупљене с видео-надзорних састава могуће је доста добро реконструирати кретање нестале особе. На темељу података мобилне мреже може се знати и где је задњи пут телефон био активан, али и информација да ли је био угашен или је само нестао с мреже. Кад телефон угасите он мобилној мрежи пошаље тај податак, а у случају уништења или упадања у воду он само престане комуницирати с мобилном мрежом – објашњава Лубура.
Осврћући се на тврдње Матејевих пријатеља да му је мобилни непосредно пре нестанка био напуњен са 75% батерије, додао је да на мобилној мрежи мора бити забележено ако га је сам искључио.
– Ако такве информације нема, према мом мишљењу мобилни је уништен или је упао у воду. Без обзира што је Матеј имао Самсунг А21 телефон који одређено време водоотпоран до мање дубине, уколико је упао у воду нестао би с мреже јер се радијске фреквенције мобилних мрежа не могу распростирати кроз воду и комуникација мреже с телефоном би била немогућа чак и кад би телефон неко време радио – закључује Лубура.
Извор: Новости