Аустралијски здравствени систем је пред колапсом па је влада Скота Морисона приморана на „очајнички“ потез – да позове у помоћ и такозване бекпекере.
Бекпекинг је иначе самосталан вид путовања, који је веома популаран и постоје бројна удружења. Бекпекере карактерише велики ранац на леђима, по ком су и добили назив, а од осталих туриста, сем што се лакше и чешће упуштају у авантуре, разликују по начину путовања.
Али, да се вратимо на Аустралију. Влада Скота Морисона упутила је позив бекбекерима, јер је аустралијски здравствени систем пред колапсом, а број мртвих само расте под налетом омикрон соја коронавируса.
Морисон има план да бекпекерима не наплати апликацију за визу у замену да се током „крстарења“ земљом укључе на било који начин у борби против ковида, али и у осталим секторима који су због омикрон соја десетковани.
Све то је јавно рекао током телевизијског преноса, а то је звучало овако: „Хајде дођите доле, јер сте и желели да дођете у Аустралију. Идите по целој земљи и истовремено се придружите нашим тимовима у пољопривредном сектору, здравственом сектору, али у многим другим секторима наше економије који се на тај рад ослањају.“
Овај очајнички потез, сматрају многи, стиже у изборној години када се Морисонова влада суочава са огромним критикама због неуспеха стављања пандемије под контролу, упркос најригорознијим мерама чија је жртва био и Новак Ђоковић.
Али, парадокс је у томе, наводи Ројтерс, што је Морисон тај позив послао у истом дану када је амерички центар за контролу болести, чувени ЦДЦ, објавио у свом америчким медијима да се 22 земље за Американце стављају на листу веома ризичних, када је реч о путовањима у њих. Погађате, на тој листи је и Аустралија.
Здравствени званичници пријавили су 67 нових смртних случајева и скоро 80.000 новозаражених данас. ЈУче је број смртних случајева био 77, а шеф главне канцеларије за здравство Пол Кели каже да би АУстралија требало да се припреми да ће број смртних случајева и даље расти.
Болнице у држави Викторија већ су прешле на „браон ниво“, што би требало да значи да су у оном степену узбуне која се п одиже приликом националних катастрофа и догађаја с масовним жртвама У суседном Новом Јужном Велсу у току је штрајк медицинских сестара због мањка особља у болницама.
Још једна критика на рачун Морисона иде на конто тога да нема довољно кућних антигенских тестовам односно брзих тестова на ковид, док с друге стране скачу цене оних којих има на тржишшту. То је посебно изазвало огроман бес.
Извор: Б92