Пројекат “Јадар”, којим се омогућава компанији „Рио Тинто“ да обавља ископавања на територији наше земље, Влада Србије је још 2017. године је препознала као “приоритетни пројекат геолошких истраживања”. У Меморандуму о разумевању, који је влада потписала са овом компанијом, а у који је наш дневни лист имао увид, српска власт је изразила спремност да обезбеди све неопходне дозволе за руднике и прераду руда литијума.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је недавно да власт није ништа обећала компанији „Рио Тинто“ и да у овој причи не постоји “никакав случај”. Међутим, само месец и по дана пошто је преузео званично функцију председника државе, влада, коју је на премијерској функцији од њега наследила Ана Брнабић, потписала је Меморандум о разумевању са компанијом “Rio Tinto Minerals Developement Limited” и “Rio Sava Exploration d.o.o. Beograd”.
У документу који се односи на имплементацију пројекта “Јадар”, наводи се да је “Рио Сава” открила налазиште литијума у близини града Лознице 2004. године, те да то што Србија има значајне геолошке ресурсе представља прилику за развој рударског сектора и покретања страних директних инвестиција.
У Меморандуму се, између осталог, истиче да је Национална стратегија одрживог коришћења природних ресурса и добара класификовала пројекат „Јадар“ као приоритетни пројекат геолошких истраживања за Републику Србију, те да је препознато да је компанија „Рио Сава“ уложила значајна финансијска средства у геолошка истраживања јединственог минерала јадарита у Републици Србији, као и да су 4. јула 2011. године, градоначелник Лознице (Видоје Петровић прим. аут.) и “Рио Сава” потписали Меморандум о разумевању с циљем побољшања међусобне сарадње.
У Меморандуму, који није обавезујући, али који показује намеру власти да сарађује са „Рио Тинтом“ и да тој компанији омогући експлоатацију литијума у Србији, истиче се да су се стране договориле око тога да ће образовати заједничку радну која би имплементирала и надгледала кључне аспекта пројекта “Јадар”. Наводи се да ће та радна група укључити представнике Министарства рударства и енергетике, Министарства грађевинарства, пољопривреде, финансија, Града Лознице.
Влада Србије такође је истакла да је спремна да предузме мере ради осигурања ефективне и ефикасне координације између различитих органа и институција, на централном и локалном нивоу, у вези са поступком издавања дозвола за руднике и прераду руда.
Власт је уједно изразила и намеру да обезбеди стабилно инвестиционо окружење за време трајања пројекта “Јадар” уз напомену да ће приступити преговорима са друштвом “Рио Сава” о потенцијалној реализацији инфраструктурних пројеката неопходних за овај пројекат.
Подсећања ради, управо је директор ЈП “Путеви Србија” Зоран Дробњак недавно признао како је та фирма дала дозволу компанији “Рио Сава” да поднесе документацију за изградњу приступних саобраћајница до путева који би водили до рудника.
Уз инфраструктуру, Влада је исказала намеру да ради на обезбеђивању комуналних прикључака за пројекат “Јадар”, као и да ће, између осталог, радити на развоју потенцијалних образовних програма неопходних за развој рударског сектора.
Влада Србије навела је да очекује од компаније “Рио Сава” да поступа у складу са интерним смерницама, правилима и процедурама у реализацији пројекта, настави са геолошким истраживањима и студијама лежишта “Јадар” и да у потпуности и активно промовише српске и међународне стандарде заштите животне средине.
Брнабићева најавила да ће пројекат започети 2023.
Меморандум о разумевању између Владе Србије и „Рио Тинта“ потписан је мање од месец дана пошто је Ана Брнабић преузела функцију премијерке, а у име државе параф на овај документ ставио је тадашњи министар рударства и енергетике Александар Антић.
Приликом потписивања, Брнабићева је рекла да ће пројекат “Јадар” значајно утицати на развој Лознице и околних места.
“Компанија ’Рио Тинто’ је до сада уложила 90 милиона долара у пројекат ’Јадар’, а покретање производње је планирано 2023. године, што потврђује дугорочност и стабилност пројекта”, навела је она.
Извршни директор компаније „Рио Тинто Минералс Девелопемент Лимитед“ Сајмон Трот рекао је, после потписивања, да Меморандум о разумевању представља темељ за ефикаснију разраду пројекта “Јадар” кроз све пројектне фазе.
“На овај начин доводимо Србију и ’Рио Тинто’ корак ближе циљу – да постанемо водећи извор понуде за литијумом и боратима на светском нивоу”, истакао је он тада.
Тадашњи министар и потписник Меморандума у име Владе Србије Александар Антић поручио је те 2017. године како је уверен да ће после овог корака бити убрзане све активности које се тичу отварања рудника и ископавања литијума.
У име Града Лознице, Меморандум са „Рио Тинтом“ потписао је човек који је прелетео у СНС.
У име Града Лозница, Меморандум о сарадњи са „Рио Тинтом“, у јулу 2011. године, потписао је Видоје Петровић, тадашњи и актулени градоначелник Лознице.
У тренутку потписивања, Петровић је био функционер Г17+, касније Уједињених региона Србије, које је напустио како би основао сопствени Покрет за Лозницу и Подриње. Већ у априлу 2015. године, након вести да је распуштен Градски одбор СНС, Петровић прелази у редове напредњака, да би га потом лидер партије Александар Вучић именовао за повереника странке.
Извор: Нова