Многи догађаји су били прикривени, а у западном делу света тзв. Косово је представљено као успешна мисија, каже норвешки официр из Кфора Кнут Фловик Торесен.
„Мислим да је већина норвешких војника, који су били на Балкану и не само на Косову, дошла кући са другачијим ставом од онога што је представљено у медијима код куће. Мало је оних који желе да трпе непријатност да о томе говоре у јавности“, рекао је он, а преноси Косово онлине.
Торесен је служио као официр у мировним мисијама норвешке војске у саставу Кфора и Стабилизацијских снага (Сфора) у Босни и Херцеговини, а каже и да је поносан што је био норвешки официр када су 17. марта 2004. године норвешки војници спречили Албанце да продру преко Чаглавице у Грачаницу и спале манастир.
Када је завршио ангажман у војној мисији, вратио се струци – историји, изучавајући злочине НДХ и страдање српских заробљеника у нацистичким логорима у Норвешкој. Пише књиге, држи трибине и округле столове, а ускоро снима и филм да би доказао истину о страдању Срба.
„Биле су две чете норвешких војника које су браниле село Чаглавицу од 12.000 албанских демонстраната. Норвешки војници су, за разлику од неких војника из других земаља, обавили добар посао за два дана. Верујем да су сви норвешки војници добро урадили задатак, у односу на оно што се може очекивати од младих војника. Имали смо преко 20 норвешких војника који су били рањени тих дана. Били смо такође принуђени да отворимо паљбу према албанским демонстрантима где су неки од њих изгубили живот. Ситуација је била, нажалост, неопходна да би спасили и одбранили напад. Сигуран сам да их нисмо зауставили на Чаглавици, они би дошли у Грачаницу и тамо уништили свети манастир, као што су урадили у многим другим местима на Косову“, испричао је он.
Упитан да ли се разликовала медијска слика о КиМ и она на терену, Торесен каже да мисли да се већина норвешких војника, који су били на Балкану и не само на Косову, кући вратила с другачијим ставом од онога што је представљено у медијима код куће. „Разговарао сам са многим мојим бившим колегама и они се слажу са мном. Мало је оних који желе да трпе непријатност да о томе говоре у јавности“, додао је он. „Био сам на Косову као норвешки официр 2001, 2003. и 2004. године. Док сам био на Косову, Срби су живели у страшним условима. Деца која су ишла у школу морала су да имају војну заштиту. Стално су се дешавали злочини над Србима. Издвојио бих два случаја која су оставила дубок траг – убиство старијег брачног пара Столић у Обилићу и убиство српске деце у Гораждевцу. Било је и много инцидената, а све са циљем да се Срби протерају са Косова. Многи догађаји били су прикривени, а у западном делу света Косово је представљено као успешно обављена мисија“, сведочи Торесен.
Извор: Косово Онлине