Србија

МУП НЕЗАКОНИТО КОРИСТИО АПАРАТЕ ЗА БИОМЕТРИЈСКО ПРЕПОЗНАВАЊЕ? Грађанима стижу казне а нико их није легитимисао

Грађанима протеклих дана на кућне адресе стижу прекршајни налози јер су учествовали на протестима и блокадама претходних недеља у Србији, иако на самим скуповима нису били легитимисани од стране полицијских службеника. Упоредо са тим, на друштвеним мрежама појавиле су се фотографије полицајаца у цивилу који поседују специфичне уређаје, па се поставило питање да ли МУП незаконито користи апарате за биометријско препознавање. Родољуб Шабић, адвокат и председник Цивилног одбора за заштиту бранитеља људских права, истиче за Нова.рс да је неопходно утврдили на основу чега су идентификовани грађани.

Пре неколико месеци, министар полиције Александар Вулин покушао је да уведе Закон о полицији, којим би се практично увео тотални надзор грађана. Поменути закон дозвољавао је биометријско препознавање, а покушана је легализација већ купљених „Хуаwеи“ камера које су постављене на улицама. Ипак, због низа спорних одредби којима се, у најмању руку, крше људска права, од њега се одустало.

И поред те чињенице, биометријско препознавање у жижу пажње јавности нашло се ових дана, након што су грађанима масовно кренуле да стижу казне због присуствовања протестима. Грађани тврде да их нико није легитимисао, а опет, полиција истиче да су уснимљени на протестима. Један од њих је и Ужичанин Владимир Петровић који је раније за наш портал истакао да је добио две пријаве одједном.

Прва прекршајна пријава је због учешћа на протесту 4. децембра а друга због протеста у коме је учествовао седам дана касње, иако никада није легитимисан.

„У прекршајним налозима, пише да сам се кретао ван обележеног места за пешаке а уз њих су и две уплатнице на износ од по 5.000 динара. Нико ме није легитимисао али су они некеко дошли до мојих података јер су на протестима били и полицајци у цивилу који су снимали људе. Све видим као репресију и застрашивање грађана. На мене то утиче супротно њиховим намерама, а мислим и на остале грађане, даје ми још већу снагу да се борим за своја грађанска права“, рекао је он.

Владимир је само један у низу. Једна од организација која стоји иза протеста, „Еко стража“, написала је на друштвеним мрежама да је полиција учеснике протеста снимака Хуаwеи телефонима који имају технологију препознавања лица (фаце рецогнитион). Организација тврди и да су демонстранти потом идентификовани укрштањем информација у бази података са биометријским подацима МУП-а, иако је то противно закону.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Eko Straža (@ekostraza)

Адвокат и бивши заштитник грађана Родољуб Шабић истиче за портал Нова.рс да је полиције дужна да објасни чиме је снимака грађане, како би се отклониле све сумње.

„Чињеница је да је велики број грађана добио прекршајне пријаве на основу, како тврди полиција, видео-снимака. Оно што знам јесте да је немогуће идентификовати неког само на основу снимка, што отвара сумњу у то да је коришћена забрањена технологија. Повереник би требало да изврши надзор и провери шта је заиста коришћено на протестима и на који начин су идентификовани грађани уколико тврде да нису легитимисани“, каже Шабић за Нова.рс и додаје:

„Ако се установи да су то ти уређаји и да су намерно коришћени, морао би да реагује и јавни тужилац. Оно што је свакако битно јесте да повереник и МУП морају, односно дужни су, да пруже одговоре о томе шта је коришћено“, истиче Шабић.

Портал Нова.рс поново је упутио питања МУП како бисмо проверили о чему се ради, ипак, до објављивања овог текста нисмо добили одговоре. Са друге стране, за наш портал су раније из канцеларије Повереника истакли да нису обавештени о употреби поменуте технологије.

„Обавештавамо вас да Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности није обавештан о упоребних наведених уређаја нити има сазнања о каквим уређајима се ради.

МУП: Одустаје се од поступака против новинара

Иначе, данас је Министарство унутрашњих послова (МУП) саопштило да ће Управа саобраћајне полиције одустати од прекршајних поступака против новинара који су присуствовали, како тврде, нелегалним скуповима у градовима Србије протеклих викенда, а у својству професионалних извештача.

„Напомињемо да они у тренутку када су са другим лицима били обухваћени прекршајном пријавом због незаконите блокаде саобраћаја нису били означени као новинари нити су им легитимације биле истакнуте на видном месту“, рекли су из МУП.

Са друге стране, МУП се и даље није огласио о томе како су идентификовани грађани.

Извор: Нова

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ