Борба са коронавирусом траје скоро две године, а према прогнозама домаћих и страних стручњака од инфекције ковид 19 свет се неће ослободити у скорије време.
Иако се на први поглед чини као да се крај не назире, с обзиром на мутацију вируса и распрострањеност, заправо, земље које имају доступну вакцину имају и решење, те ток епидемије на територији земље зависи од стопе вакцинације.
У овом моменту Србија има негде око 54 одсто вакцинисаних пунолетних грађана, али нам је за добар заштитни бедем потребно неких 75 до 80 одсто обухвата.
Давање бустер дозе одвија се добро, али још увек остаје онај постотак који није примио ни прву дозу, те су они циљна група за вакцинацију, и такорећи кључ да достигнемо неопходан обухват.
Наша земља има три главна оружја у борби против короне – вакцину, Фајзеров лек, који би, према најавама, требало да стигне у јануару или фебруару, а од јуна почела је производња вакцине против инфекције ковид 19 на „Торлаку“.
Вакцине пет различитих произвођача
Грађани наше земље имају могућност да се против инфекције ковид 19 заштите вакцинама пет различита произвођача – Фајзер, Спутњик В, Синофарм, Астра Зенека и Модерна.
Србија је међу првим земљама која је набавила вакцине, још крајем децембра прошле године стигле су прве дозе Фајзер вакцина, али и Спутњика В, у јануару је стигао и Синофарм, у фебруару Астра Зенека, а од почетка новембра доступна нам је и Модерна.
Све вакцине спречавају развој болести ковида 19, након примене две дозе које се дају у размаку од три недеље или више. Прва доза вакцине код многих вакцинисаних неће обезбедити довољну заштиту, тек једну до две недеље након друге дозе може се очекивати да ће већина вакцинисаних бити заштићена. у завиности од произвошача, бустер доза прима се након шест месеци, или краће.
У Србији Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС) спроводи контролу вакцина, њихове ефективности и безбедности, обавља регистрацију вакцина и у сарадњи са Министарством здравља издаје дозволе за стављање вакцина у промет, чиме гарантује њихову поузданост, безбедност и ефикасност.
Дакле, све вакцине су безбедне за употребу, и осим ако не постоји одређени медицински разлог због алергије на неку супстанцу, не постоји ни препрека да се вакцинишете.
На седам милиона доза примењених вакцина против ковида 19 у Србији, забележено је 1.169 нежељених реакција. Од тог броја није није забележен ниједан анафилактички шок.
Генерално, најчешће реакције на вакцину су бол у руци, блага температура, главобоља, поспаност.
Фајзеров лек
Лек против инфекције ковид 19, компаније Фајзер за 89 одсто умањује потребе болничког лечења или смртни исход код одраслих који се суочавају са ризиком од развоја тежек облика болести, показала је клиничка студија.
Србија је прва земља у свету која ће добити лек за лечење корона вируса, који је развила америчка компанија „Фајзер“. Наиме, овај лек добићемо међу првима у свету, заједно са САД, В. Британијом и Аустралијом.
Медицински третман, под називом Пакловид, чиниће две компоненте – Фајзерова пилула против ковида и антивирусни медикамент ритонавира, а састојаће се од три пилуле које ће се узимати два пута дневно. Како је навео произвођач, у клиничкој студији учествовало је 1.219 пацијената којима је дијагностикован благи или умерени вирус корона, са најмање једним фактором ризика за развој тешке болести, попут гојазности или старије животне доби.
Министар здравља Златибор Лончар разговарао је недавно са регионалним директором ове компаније, Мохамедом Хамамом који је боравио у нашој земљи. Том приликом разговарано је о детаљима потписаног уговора о куповини лека компаније „Фајзер“ против корона вируса, динамици испоруке истог као и о будућим модалитетима сарадње.
Уговор о набавци овог лека компаније Фајзер до сада су потписале САД, Аустралија, Велика Британија и још једна велика и важна земља – Србија. То најбоље говори о томе колико је данас Србија и све оно што смо током пандемије урадили поштовано и цењено у свету – рекао је министар Лончар.
Како је истакао, вакцина је ипак, и даље примарно оружје у борби са вирусом.
„Ми се не боримо за то да дођемо у фазу да се неко разболи па да би се лечио, већ се боримо за то да не дође уопште до тога, већ да се људи вакцинишу и да не дођу уопште у фазу да морају да користе било који лек. А ово је наша одговорност као државе и успех државе који смо обећали и који испуњавамо“ рекао је Лончар.
„Торлак“ производи Спутњик В
Почетком јуна почела је производња Спутњика В на Институту „Торлак“, што је добра вест како за нас, тако и за регион. Директорка Института „Торлак“ др Вера Стоиљковић изјавила је за „Блиц“ да је у сарадњи са руским партнерима до данас произведено 1.5 милиона доза вакцине Gam-COVID-Vac (Sputnik V), компоненте И и компоненте II, које су стављене на располагање Републици Србији за потребе имунизације становништва против заразне болести Ковид-19.
„До краја текуће године у плану је да се произведе још 2.5 милиона доза компоненте I и компоненте II предметне вакцине. Надамо се наставку досадашње сарадње са руским партнерима, као и проширењу исте у наредном периоду“ рекла је др Стоиљковић.
Како је нагласила, даљи ток епидемије одвијаће се у зависности од повећања броја вакцинисаних јер за сада, а и убудуће, вакцинација ће представљати једино решење у борби против ове болести, уз истовремену примену епидемиолошких мера.
„Основа медицине је превенција, а једина могућност да се превентивно утиче на ширење ове заразне болести и њено свођење на најмању могућу меру – јесте вакцинација. Свако противљење борби против ове заразне болести, па и путем пропагирања невацинисања против исте само ће отежавати пут до победе над њеном пандемијом, која траје, ево скоро две пуне године. Вакцинација је једино решење, и с тим у вези ја се најискреније надам у победу струке“ закључује директорка.
Извор: Блиц.рс