НАТО подиже улог у Украјини. Британија намерава да пошаље неколико стотина елитних војника у ту земљу, а чланице Алијансе наоружавају Кијев савременим оружјем
Британска влада, како наводи лист „Мирор“, првобитно је сумњала, али се онда уверила у наводно реалну претњу Кремља. Руски тенкови, тобоже, сваког часа прећи ће границу и кренути на Кијев. Лондон је сада смислио да са 600 елитних војника помрси те „покварене планове“, наводи у анализи коментатор агенције РИА Новости Андреј Коц.
Елитни војници из Британије
Окосницу специјалне групе чине војници 16. десантно-јуришне бригаде и специјалних јединица САС, познатих још из Другог светског рата. Ове јединице извеле су на десетине успешних операција широм света. По том моделу су формирани чувени специјални одреди, конкретно амерички одред „Делта“. Британски специјалци су посебно обучени за акције иза линије фронта, диверзије у позадини противника и извиђање у дубини његове територије.
Извори листа додуше прецизирају да ће наређење за пребацивање елитних јединица у Украјину бити дато само „у случају да Москва изврши инвазију“. Али професионалци су већ у пуној борбеној готовости. Начелник британског Генералштаба генерал Ник Картер је, понављајући медијске наводе, упозорио да је вероватноћа случајног почетка рата између Русије и Запада „већа него икад“. Овај судбоносан тренутак се никако „не сме пропустити“, сматра он.
Алармантну реторику Британци објашњавају „довлачењем руских трупа“ на границу са Украјином, иако је Русија више пута истицала да нема ничег необичног у планираним маневрима који се одвијају стриктно унутар њених суверених граница.
Министар обећао: „Настављамо да развијамо капацитете“
Кијев и владе западних земаља све гласније говоре о „агресији Кремља“. Није тајна да се НАТО под изговором заштите савезника чврсто стационирао у Украјини и наставља да наоружава украјинске Оружане снаге. Конкретно, ових дана је у Кијев испоручено 80 тона муниције за различите намене. Раније, у новембру, брод са два чамца класе „Исланд“ испловио је из САД за потребе Ратне морнарице Украјине.
А изгледа да ће ускоро стићи нове испоруке. Британски министар одбране Бен Волас је пре неки дан обећао да ће наставити да „развија капацитете“ украјинских оружаних снага.
У Украјини већ постоји неколико војних објеката НАТО-а. Од 2015. године, на војном полигону Јаворов у Лавовској области инструктори Пентагона обучавају украјинске војнике. Формално, полигон припада Кијеву, али је фактички то база НАТО-а, само је у њу дозвољен приступ „украјинским колегама“.
За разлику од центра управљања бродовима у Очакову, у Николајевској области, који је изградио батаљон америчких маринаца, где Американци планирају да направе пловећи док за ремонт и сервисирање својих бродова — и то недалеко од обала Крима.
Британци су изабрали индустријску луку Јужни 30 километара од Одесе. Војни рониоци су обавили све потребне радове за изградњу војно-поморске базе. О присуству Ратне морнарице Украјине нема ни речи. Лондон је изразио жељу да сличан објекат добије и у Азовском мору.
Како наводе украјински медији, амерички инструктори код Мариупоља обучавају украјинске снајперисте, диверзанте — код града Олешки у Херсонској области, док у извиђачком центру на острву Змејни обучавају извиђаче и борбене пливаче, а код Михајловке оператере беспилотних летелица. САД заправо сматрају Украјину својом територијом. Пре неколико дана је амерички конгресмен Мајк Тарнер отворено говорио о „сталном присуству“ Пентагона у тој земљи.
Допринос НАТО
Изгледа, међутим, да је Кијеву и то мало, па је посланик странке Слуга народа Олег Дунда открио задатак Министарства одбране — „увући САД у још тешњу сарадњу“.
О овом отворено говоре високи украјински званичници. Руско Министарство спољних послова је ратоборну реторику Кијева повезало са још једним захтевом за слање оружја.
„Јасно је да се украјински председник Владимир Зеленски не либи да изазове инциденте очекујући помоћ из иностранства. Мислим да су сви који су мање-више упућени и прате развој догађаја на Западу добро свесни о чему говоримо“, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Тога је свесна и Украјина. Како наводи украјински портал „Огледало недеље“, у светлу „заоштравања на југоистоку“, Пентагону је послата листа жеља: пројектил Харпун, за нападе на поморске циљеве и за циљеве на копну — ракете СЛАМ. Претходно су тражили противваздушне ракетне комплексе Патриот, ловце Ф-16 или ЈАС 39 Грипен, као и оклопна возила.
Извор: rs.sputniknews.com