Бањалука је кренула у борбу да спречи даље отимање њених овлашћења у БиХ. Српска је спремна на договор и уступке уколико западни центри моћи одустану од пројекта сламања РС, оцењују саговорници Курира
Република Српска кренула је у политички процес враћања својих надлежности из области безбедности, војске, опорезивања, суда, тужилаштва и других које по Уставу Босне и Херцеговине не припадају БиХ. Успостављање оружаних снага Српске изазвало је највише буре, и то, пре свега, код заштитника НАТО интереса у БиХ. Ова тачка могла би бити окосница око које ће се Српска у преговорима са Западом борити за већа овлашћења, оцењују саговорници Курира и додају да ће Запад понудити неке уступке РС како би одустала од прављења војске.
Спремни за договор
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да РС мора да игра рационално и подсећа да је војска само једна од 70 надлежности које су јој одузете.
– Додик је искусан и флексибилан политичар. Мислим да је он спреман да седне и да се договара са западним центрима моћи, па да од неких захтева и одустане, ако би захтеви РС на другим пољима били удовољени. Додик данас офанзивније креће с намером да спречи да они даље отимају овлашћења. Није овде циљ само да се врате одузета већ да се спречи да се одузму нова овлашћења – напомиње наш саговорник.
Професор међународних односа Срђан Перишић види самосталну војску РС као највећи проблем за САД и процењује да ће око те тачке бити покушаја нагодбе или притисака.
– Циљ Вашингтона јесте чланство БиХ у НАТО и то би довело Србију у веома незгодан положај и била би под огромним притиском. Намера је да се спречи повезивање РС и Србије, да граница на Дрини буде вечна. Зато мислим да Американце у овој ситуацији не интересују много све ове надлежности РС, већ искључиво тачка која се тиче војске. Моја процена је да ће се Српској понудити неке погодности а да она заузврат одустане од своје војске. Ипак, какви год притисци и понуде били, ниједно решење не може да прође без сагласности Србије – наглашава он.
Сламање Српске
Политички аналитичар Џевад Галијашевић каже за наш лист да већа аутономија Српске значи и њен отклон од НАТО колосека. Он сматра да је Америци примарни циљ да има активног непријатеља на Балкану како би НАТО добио сврху и успоставио партнерство с муслиманским светом:
– У том контексту треба посматрати политички процес који је покренула РС. Ако дате више аутономије Српској, онда она има свој одбрамбени пут који би био ван колосека НАТО, а то Америка нипошто не жели. Иако није формално чланица Алијансе, БиХ је и правно и фактички НАТО кућа и Срби се буне против тога. Не постоји тачка која би задовољила САД. Њен политички пројекат је спречавање било каквог договора између српске и бошњачке елите.
Извор: Курир.рс