Имунолог Борислав Каменов нагласио је да нова мутација короне – такозвани омикрон сој – не би требало да даје теже клиничке слике, али да је заразнији од претходних сојева.
Страх од новог соја корона вируса, подсетимо, увелики се шири Европом.
Светска здравствена организација упозорила је на „веома висок ризик“ од нове мутације вируса корона и истовремено нагласила да постоје бројне непознанице око његове опасности и преносивости.
– Нови сој је једна од последњих забележених мутација, мада се оне догађају свакодневно. Има много мутација које се односе на спајк протеин који је одговоран за улазак вируса у ћелије. Тај рецептор препознаје наше ћелије и тако улази у њих. Оно што је важно јесте да су вакцине које ми имамо, скоро све западне, направљене на основу специфичности за спајк протеин. То су та блокирајућа антитела која би требало да онемогуће да вирус уђе у ћелију. То би значило да, ако се вирус променио значајно, та антитела не би имала никакав ефекат. То се не може тврдити са сигурношћу, јер без обзира на то што су откривене мутације напросто не може да се каже да антитела не могу да блокирају и тај антиген – испричао је др Каменов.
Навео је и да информације које стижу из света не говоре да омикрон сој даје тешке клиничке слике, али да је много заразнији.
Колико ја имам неке информације из Јужне Африке, јесте да клиничка слика није тежа, али то тек треба да се провери. Али је вирус заразнији. Вирусу који је толико склон мутацијама то може да дође главе. Мутација може да се догоди и на сегменту који њему обезбеђује виталност пошто је то дугачак ланац. Као што се догодило у Јапану да се делта изгубила. Одједанпут, сви се изненадили да нема делте, а био је врло опасан. То је вероватно једна од мутација која се десила. Не иде све вирусу на руку. Оно што му даје предност једног тренутка већ следећег може да га убије. Мислим да ће то бити нека прича која ће се десити – каже др Каменов.
Најважнији је јак имунитет, који штити организам од свих вируса, а не само од короне, нагласио је лекар.
– Оно што људи могу јесте да пораде на свом имунитету, могу да се заштите и да се боље бране и да тај неспецифични имунитет не зависи од мутације. Он се једнако бори против свих ових мутација, јер се не бори на препознавању антигена, већ се бори на препознавању непријатеља унутар макрофага, а он је у присуству витамина које производе моћне супстанце које убијају све вирусе, не само овај – навео је имунолог.
Извор: Информер.рс