Србија

МИНИСТАР САОПШТИО: 5,7 милиона пунолетних грађана Србије добиће ову врсту помоћи

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да ће данас на рачуне 1.757.000 пријављених грађана бити уплаћено по 30 евра, у оквиру трећег пакета економске помоћи, чиме ће укупно 5,7 милиона пунолетних грађана Србије добити ову врсту помоћи

Мали је подсетио да поред те помоћи, грађани могу очеквати и уплату од 20 евра у децембру, за коју пријављени за помоћ „30+30 евра“ не морају поново да се пријављују.

Гостујући на ТВ Хепи, министар је додао да ће пријаве бити отворене само за оне који се нису пријавили у мају, као и за оне који су у међувремену испунили услове за накнадну пријаву.

Мали је истакао да је економија егзактна наука, али да су веома важни и оптимизам и расположење људи, који су, како каже, прошле и ове године видели колико је наша држава стабилна и јака и да могу да се на њу ослоне.

– Директна помоћ грађанима буди оптимизам, што значи да нема пада расположења, подстиче се потрошња, а доприноси и перформансама на послу. Не слажем се да је то погрешна одлука, јер тај новац који је подељен и привреди и грађанима улази у потрошњу, људи су боље расположени и виде пажњу, а с друге стране показујемо колико смо јаки и стабилни, да имамо новца и то је успех свих грађана – навео је Мали.

Подсетио је да је за три пакета помоћи држава укупно издвојила осам милијарди евра, што је, додао је, скоро 18 одсто нашег БДП-а.

Он је истакао да ће данас саопштити детаље о пројекту изградње метроа у Београду, а претходно ће имати састанак радне групе и биће потписан уговор са кинеском компанијом „Поwер Цхина“.

– Крећемо у изградњу на Макишком пољу, а ја ћу тачно по датумима дефинисати фазе. До краја 2028. имаћемо прву линију метроа у функцији, а 2030. године и другу линију. Спреман сам да одговорим на свако питање теоретичара завере. Суштина је да грађани Београда и Србије деценијама чекају да се метро изгради, и за ово су урађене озбиљне анализе и студије – навео је Мали.

Мали је подсетио да ће данас на седници Владе Србије бити Нацрт Закона о буџету за 2022. годину, који чине два стуба – подизање животног стандарда и већа капитална улагања.

Плате у јавном сектору ће у просеку бити веће за 7,3 одсто, додао је он.

– За већину запослених повећање зараде ће бити седам одсто, а за запослене у војсци, здравству и социјали осам одсто. Пензије ће бити увећане за 5,5 одсто, а буџетом је предвиђена и помоћ од 20.000 динара за најстарије, што када се споји у просеку даје повећање од 11,2 одсто – рекао је Мали.

Подсетио је да је још у септембру донета одлука и да минимална зарада буде већа од 1. јануара за 9,4 одсто, што значи да ће износити 35.012 динара.

Објаснио је да раст плата и пензија треба да подстакне и пораст потрошње, а да је у буџету за наредну годину предвиђено и 486 милијарди динара за капиталне инвестиције, што чини 7,3 одсто БДП-а.

– То води високим стопама раста. Обезбеђујемо новац за ауто-путеве и брзе саобраћајнице и тренутно их градимо седам, а предвиђен је и новац за изградњу школа, болница, за екологију. Имамо новац и за метро. Инвестиције новцем из буџета запошљавају домаћу грађевинску индустрију, а она запошљава и остале индустрије и то је оно што гура наш БДП напред – навео је Мали.

Министар финансија се осврнуо и на критике поводом инфлације и поновио да је ове године она у просеку три одсто.

Додао је да су неке цене веће, неке нису, али да је три одсто просек инфлације за ову годину.

– И Међународни монетарни фонд и Светска банка и Европска централна банка очекују да ће се ситуација стабилизовати, да је реч о краткорочном поремећају – навео је Мали и нагласио да Србија неће штампати новац, јер не жели да поново улази у вртлог из 90-их, јер се бави одговорном економском политиком.

 

 

 

 

 

 

Извор: Информер.рс

СРБИЈА

РУСИЈА

СВЕТ

ПРАВОСЛАВЉЕ