Лик Николе Тесле, научника светског гласа српске националности, рођеног 1856. године на територији тадашњег Аутријског Царства, већ је на нашој новчаници од 100 динара, а ускоро би могао да се нађе на првим хрватским кованицама евра, на апоенима од 50, 20 и 10 центи. Овим је оживела вечна дискусија „чији је Тесла“, али је покренута и нова полемика – да ли је овај потез Загреба детињасто инаћење и шта би на све то уопште рекао сам велики Тесла да је жив.
Оно што знамо из историјских докумената пре свега јесте да не делује да је Тесла био оптерећен српством и хрватством. Изјашњавао се да је поносан на „свој српски род“ – био је син православног свештеника – али је дефинитивно ценио идеју југословенства и поносио се свим деловима тадашње Краљевине Југославије, па и „хрватском домовином“, како је писао.
Многи подсећају на телеграм који је Тесла 1936. године послао у Загреб тадашњем вођи опозиције Влатку Мачеку, а који је гласио:
– Једнако се поносим својим српским родом и хрватском домовином. Живели сви Југословени!
Стигосмо и до Брус Лија
У Хрватској су, наравно, еуфорични око Телсиног лика на првим кованицама евра. Предлоге за мотиве којим ће бити украшена званична валута ЕУ у хрватској верзији давали су и грађани, а међу више од 11.000 идеја издвојио се мотив Николе Тесле далеко испред, рецимо, Фрање Туђмана. То је пре два дана открио хрватски премијер Андреј Пленковић.
– Издвојили су се следећи предлози: шаховница, карта Хрватске, куна, Никола Тесла и глагољица. Шаховница као подлога, а онда би ишло редом: карта Хрватске на 2 евра, куна на 1 евро, Тесла на 50, 20 и 10 центи, глагољица на 5, 2 и 1 цент. Тесла је дошао на темељу интернет анкете као најпожељнији. Избацио је Дубровник и ушао у петорку – открио је Пленковић.
Најдетињастија изјава поводом Тесле стигла је, како то обично бива, са највишег нивоа – од хрватског председника Зорана Милановића. Он сматра да „Брус Ли има везе са Србијом колико и Тесла“.
– Тесла је провео мање времена у Србији него ја у Оклају данас. Тесла је Американац. Толико су га озбиљно схватали у Хрватској и Бечу да је побегао у Америку. Хрватска је с Теслом имала кризу идентитета и то је била нејасна љубав – рекао је Милановић новинарима током посете месту Промина.
Гласови отрежњења
Срећом, у хрватској јавности има и трезвенијих гласова. Они упозоравају да Тесла вероватно не би благонаклоно гледао на свој лик на позадини од шаховнице на хрватском евру, поготово јер је његова биста у родном селу Смиљане рушена и у Другом светском рату и током сукоба деведесетих година, а разлог је био управо његов „српски род“.
Један од таквих гласова је хрватски историчар Хрвоје Класић, који је отрежњујуће упозорио да „иако би многи желели да виде Теслу на кованици евра, можда он сам то не би хтео“.
– Никола Тесла свакако заслужује бити на свакој новчаници. Али, питање је заслужујемо ли ми (Хрвати) Николу Теслу, јер нисам сигуран да ли би Тесла волео да се нађе на новчаници државе у којој се још увек више расправља о његовом националном пореклу, него о његовој генијалности – рекао је Класић.
Борис Милошевић, потпредседник хрватске владе и члан Самосталне демократске српске странке, „апсолутно подржава“ најаву да ће се Теслин лик наћи на кованицама хрватског евра.
– Тесла је симбол који нас спаја (Србе и Хрвате) са целим светом. Грађани Хрватске су својим гласовима одабрали да Србин из Хрватске, који се поносио својим родом и домовином, који је остао увек веран својој баштини, типичној крајишкој, пречанској, сада уде на хрватској еврокованици као један од симбола препознатљивости Републике Хрватске – написао је Милошевић на свом фејсбук профилу.
Ако се Хрватска извини…
Реакције из Србије су предвидљиво горче него у Хрватској, али дефинитвно блаже него претходних годинама у сличним ситуацијама. Аналитичар Ђорђе Вукадиновић сматра да Србија и САД имају основ да својатају Теслу.
Да се све то дешава у иоле нормалним оконостима не би ником сметало, али овде је ипак посреди кићење туђим перјем. Наравно да Тесла, као геније, припада целом свету, па у том смислу може да се нађе на новчаници било које земље. Невоља је, а рекао бих и дегутантно, што су у Хрватској годинама уништавани његови трагови. Разорена је црква у којој је крштен, а његов отац служио, срушено спомен обележје, а сви његови сродници нестали су са лице земље. Зато ми све то делује чак и мало неукусно – сматра Вукадиновић.
Вукадиновић цинично додаје да су Хрвати на евро уместо Тесле могли да ставе краља Александра, као свог последњег краља. Ипак, исказује наду да би Загреб на крају ипак могао да окрене нови лист.
– Ако ће након свега да направе неку врсту индиректног извињења, и према самом Тесли и оном што је заиста био, а био је Србин; ако ће поправити односе и према Теслиним сународницима у Хрватској, онда би од овога могло да изађе нешто позитивно – каже Вукадиновић.
Драган Ђукановић, председник Центра за спољну политику, каже за „Блиц“ да Тесла припада целом човечанству и да у том светлу гледа потез Хрватске.
– У последњих 20 година променио се однос грађана, јавности и медија у Хрватској према Тесли. Чињеница је да Тесла има апсолутно српско порекло, али и да делом припада не само нашем региону, већ целом свету – истиче Ђукановић.
НБС најавила оштру реакцију
Најоштрије се огласила Народна банка Србије која је најавила да ће реаговати ако се Тесла заиста нађе на хрватском евру.
– Сасвим је сигурно да би биле предузете одговарајуће активности према надлежним институцијама ЕУ како би се указало на непримереност таквог предлога – навели су из НБС.
Како су објаснили, држава чланица има обавезу обавештавања других чланица о нацртима дизајна нових националних страна евро кованица, а захтев за одобрење дизајна подноси се Савету ЕУ.
– Савет ЕУ одобриће дизајн националне стране еврокованице ако су испуњени технички услови и ако нема примедби других држава чланица које користе евро као заједничку валуту – истакао је НБС.
У случају да има примедби, које су могуће када би предложени дизајн националне стране једне државе могао изазвати неповољне реакције грађана друге државе чланице, Савет ЕУ доноси одлуку о прихватању или одбијању захтева квалификованом већином гласова.
Извор: Блиц.рс