Приштина — Косовски премијер представио предлог Декларације о миру између Косова и Србије од шест чланова, коју је одбио председник Србије.
Пре навођења „Заједничке изјаве о ненападању и мирном решавању сукоба“ документ започиње „Ми, представници Косова и Србије, препознајући нашу дужност и одговорност према нашим грађанима, регионалним суседима и међународним партнерима да спречимо сваки нови војни сукоб, непријатељство или насиље између наших земаља“.
Истиче се посвећеност превазилажењу наслеђа прошлих сукоба, одржавање трајног мира, дугорочна стабилност и рад на просперитетној будућности грађана.
Као и жеља региона и шире за свеобухватним и коначним споразумом у дијалогу „у складу са принципима мирног суживота, сарадње и мирног решавања спорова без прејудицирања дијалога који је олакшала ЕУ, а подржале САД“.
„Одлучни да се конструктивно и у доброј намери укључе у постизање свеобухватног и правно обавезујућег споразума без одлагања. Слажемо се и свечано одобравамо следећу ‘Заједничке изјаве о ненападању и мирном решавању сукоба'“.
Изјава се састоји од шест чланова, од којих је први „ненападање“, у коме се између осталог наводи да ће се обе стране „суздржати од међусобних напада, војне агресије, оружаних непријатељстава или насилних сукоба као начина решавања било којег нерешеног спора или било којег спора у будућности.
Други члан се односи на „поштовање граница“, по коме се обе стране „обавезују да ће строго поштовати међусобне границе и неће покушати, ни сада ни у будућности, да окупирају, заузму, припоје или контролишу територију једни другима у целини или делимично“.
Трећи члан је „реципроцитет у заштити и промоцији мањинских права“ у складу са европским вредностима и међународним актима.
Четврти члан је „мирно решавање спорова“, у коме се између осталог наводи да ће, у случају неуспеха у постизању договора, по било којем од горенаведених чланова, “стране ће, у сваком случају споразумно, тражити решење другим мирним средствима, укључујући посредовање, арбитражу и никада неће употребити силу у споровима“.
Пети члан је „међусобна подршка процесу европских интеграција“ и шести „завршне одредбе“ и у њему се наводи да је изјава сачињена на енглеском, албанском и српском језику, потписана у присуству и сведочењу представника Европске уније и Сједињених Америчких Држава, пренео је портал Косово онлајн.
Извор: Косово Онлине