ВИШЕ од 90 одсто становништва Србије старог 65 и више година прима пензију, подаци су Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Ипак, део те старосне групе није био радно активан, па самим тим сада нема никаква примања. У Министарству процењују да је у питању мање од 150.000 лица.
Према проценама Милана Кркобабића, министра за бригу о селу, њих би могло бити и око 200.000, а тачан број знаће се када буду заживеле социјалне карте. Због оних који живе у сиромаштву или на његовом рубу и немају приходе, он је поново покренуо питање гарантованих пензија, односно специфичне социјалне помоћи за најугроженије. Међу њима се посебно истичу жене које су се бавиле пољопривред ом, а себи нису уплаћивале стаж.
У Министарству рада кажу да је приметан тренд смањења броја старијих који не примају пензију:
– То је, пре свега, резултат раста учешћа жена на тржишту рада, чиме се квалификују за остваривање права на сопствену пензију у старости. Осим тога, део старијих још је радно активан, а неки примају цео износ пензије из иностранства, најчешће из бивших југословенских република. То смањује укупан број старијих који не примају пензију, а немају друге приходе.
Додају и да се у систему обавезног пензијског и инвалидског осигурања најнижи стандард корисника пензија штити најнижим износом пензије. То примају они чије би пензије на основу уплаћеног доприноса и стажа биле веома ниске.
– Стандард особа са нижим износима додатно се штити исплатом увећања уз пензију, као и једнократне помоћи свим пензионерима. Особе које нису оствариле право на пензију, а немају задовољавајући животни стандард, могу да остваре право у систему социјалне заштите – примећују у Министарству.
Што се тиче социјалне (гарантоване) пензије, слажу се да би таква мера унапредила социјални положај људи без прихода, али и захтевала додатна средства из буџета.
– Ако би социјалну пензију примале особе без пензије слабијег материјалног статуса, потребно је решити како да ово давање добију они који немају довољне приходе по другом основу – поручују из Министарства.
НАЈНИЖА СТОПА РИЗИКА ОД БЕДЕ
У Србији има нешто мање од 1,7 милиона пензионера, а више од милион их прима пензију мању од 30.000 динара. Упркос томе, према подацима Владиног тима за борбу против сиромаштва и социјалне искључености, управо старији од 65 имају најнижу стопу ризика од беде.
Извор: Новости