Према подацима Међународног монетарног фонда, само од 2005. до 2015. године Белорусија је добила од Москве 106 милијарди америчких долара.
Русији је јако стало до Белорусије.
Након што су јој прво измакле балтичке републике, па потом Грузија и Украјина, а тим путем иде и Молдавија, Кремљу остаје само Белорусија као последњи бастион потврде њене величине и утицаја, пише Јутарњи лист.
“Једини савезник Русије је Белорусија. Стално говорим Путину: Ти не смеш изгубити Белорусију”, изјавио је недавно белоруски предсједник Александар Лукашенко који тиме заправо тера воду на свој млин јер је јасно да он и његов режим опстају само захваљујући руској подршци и невиђеној финансијској помоћи.
Москва подржава Лукашенков ауторитарни режим и на све начине настоји задржати Белорусију у свом загрљају како не би остала и без тог последњег савезника на европским постсовјетским просторима.
Режим Александра Лукашенка, премда је озбиљно нагрижен сталним опозиционим демократским протестима те све јачим економским и политичким санкцијама ЕУ због којих се земља налази у изолацији, ипак успева да се одржи на рачун подршке и помоћи Москве.
Колико Русију кошта та подршка и колико средстава, живаца и олакшица Русија мора да издвоји да би Белорусија остала на руском везу и не би одлетела из њихове све сиромашније орбите? То се пита и руска јавност. Колико кошта Белорусија и вреди ли то толиких “пара”?
Руска врећа без дна
Према подацима Међународног монетарног фонда, само у периоду од 2005. до 2015. године Белорусија је добила од Москве 106 милијарди америчких долара, нешто мање од десет милијарди долара годишње или, како каже руски портал знаки.цом, то је више од 200 посто годишњег БДП-а Белорусије.
Осим тога, Русија у својим рукама држи и нешто мање од 50 посто целокупног спољног дуга Белорусије, који износи око 20 милијарди долара. Земља се практично налази у дужничком ропству Русије, иако због тога пати и руски буџет.
Белорусија је све више руска врећа без дна, али да би је могла контролисати, Москва више ни не пита за цену, ни за моралност Лукашенкове одрживости на власти.
Само ове године Москва је Белорусији одобрила милијарду долара кредита који су већином отишли на то да се врате дугови које Минск има према руским фирмама те за финансијско подмазивање и задовољавање похлепе и оданости стубовима тамошњег режима који нису тако јефтини.
Осим директних уплата у буџет Белорусије, постоји још неколико смерова финансирања Лукашенка, и то на штету руских пореских обвезника. Уз директне кредитне транше, Русија по повлашћеним и повољним субвенционисаним ценама Белорусији већ годинама испоручује нафту и гас.
На томе је Русија, према подацима које наводи руски Форбс, само у последњих десетак година изгубила око 55 милијарди долара – 35 милијарди на нафти и мало мање од 20 милијарди на гасу – а према неким подацима из руских независних медија, вероватно и више.
Наиме, док хиљаду кубних метара гаса на светском тржишту Гаспром продаје по цени од око 370 долара, Белорусија је имала повлаштени политички третман – 168, а потом и по 132 долара за хиљаду кубних метара. Неки руски извори тврде да Белоруси не плаћају ни ту цену, него су сами себи одредили ону од око 75 долара.
Занимљиво је да Русија уредно плаћа Белорусији за нафту и гас који транзитом иду у Еуропу, и то око 500 до 800 милиона долара, док Белорусија не плаћа никакву царину за увоз руских нафтних производа. Чак кажу да по вишим ценама препродају на светском тржишту руску нафту и нафтне производе, попут бензина, керозина и моторних уља, што доноси годишње неколико милијарди долара у Лукашенков буџет, да се режим намири. А Москва у име белоруске лојалности на то окреће главу.
Осим свега тога, Русија је одобрила кредит од десет милијарди долара за градњу нуклеарке у Белорусији, коју изводе руске фирме, а услови кредита су и више него повољни: мала камата и дуги рокови отплате. Белорусија је четврта по увозу руске нафте, након Кине, Немачке и Холандије. Покрива око седам посто руског извоза нафте и шеста је увозница руског гаса. Око 7,5 посто руског извоза гаса отпада на Белорусију.
Постоји још један начин на који Белорусија крпи своје финансијске рупе на рачун Русије, а то је учествовање у државном шверцу цигарета, алкохола и производа, углавном воћа и поврћа из земаља ЕУ, на које је Русија увела Бриселу своје противсанкције. Тако је нелегални увоз белоруских цигарета оштетио Русију за око три милијарде долара, а увоз “противсанкцијске” робе преко Белорусије оштетио је руски буџет за око пет милијарди долара.
Додуше, Русија је највећи инвеститор у Белорусији. У последњих 20-ак година директних је инвестиција, углавном Гаспромових, око 20 милијарди долара, а Русија покрива више од 60 посто свих страних улагања у ту земљу. Додатни је уступак Белорусији и увоз, како кажу руски медији, непотребних белоруских производа на које Руси плаћају царину.
Тако се према најповршнијим израчунима, када се зброје кредити, повољне субвенционисане цене енергената, увоз белоруске робе и легални државни шверц, дође до закључка да је Русију братски Лукашенко коштао више од 300 милијарди долара.
Јутарњи подсећа да су последњих мјесеци, осим тога, на испомоћ Лукашенковом режиму из Русије стигле стотине обавештајаца, војних и полицијских инструктора и саветника, па чак и новинара који попуњавају пролукашенковску медијску празнину, а сви су они углавном и даље на руским платама.
Да, скупо је одржавање јединог савезника у животу, али ваљда у Кремљу мисле да вреди.
Извор: Јутарњи лист/ б92